Olası Rus Müdahalesine Karşı AB, ABD, NATO’nun Durumu. Koronavirüs ABD Üslerini Etkiledi

ABD’nin hava üslerinin büyük kısmında Corona’ya yakalanmış personel var.
Nükleer füze siloları ile nükleer bomba taşıyabilen uçakların veya denizaltıların olduğu üslerin 1’i hariç hepsinde Corona’ya yakalanan personel bulunuyor.


Barksdale Hava Üssü (bombardıman uçakları)
F.E. Warren  Hava Üssü (bombardıman uçakları)
Kirtland  Hava Üssü(nükleer silah deposu)
Minot  Hava Üssü(bombardıman uçakları ve kıtalararası balistik füze siloları)
Offutt  Hava Üssü(nükleer komuta-kontrol-iletişim merkezi)
Whiteman  Hava Üssü (bombardıman uçakları)
Kings Bay Denizaltı Üssü
Kitsap-Bangor Denizaltı Üssü

Hali hazırda en az birkaç bin ABD askeri ve en az 10 bin polis Corona’ya yakalanmış halde.
Personel arasında salgının yayılmasının iç ve dış güvenlik sorunları yaratmasından endişe ediliyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Avrupa ülkeleri askeri güçlerinde daralmaya gittiler.
1999 sonrası ise bu daha da belirginleşti.
Nakliye ve çok maksatlı helikopterler dışında AB Ordularındaki bütün ekipman miktarında büyük miktarda azalma yaşandı.
Soğuk Savaşın ilk dönemlerinde Rusya, ABD ve Çin Ordularında bir süreliğine daralma yaşansa da 2000’lerden sonra silahlanma yarışı tekrar başladı. Son 10 yılda ise bu gözle görülür biçimde arttı. Buna rağmen Avrupa orduları kendi başlarına Rusya’ya direnebilecek kapasiteden uzak ve tamamen güvenliklerini ABD’nin askeri gücüne bağlamış halde.
Avrupa’daki pek çok genelkurmay Rusya’nın silahlanmasından, Kırım’ın ilhakından sonraki artan saldırganlığından, Donbas’ta kurdurduğu müstemleke askeri gücün bile Doğu Avrupa ülkeleriyle rahatça başa çıkabilecek bir hal almasından ve buna bağlı olarak Rusya’nın bir kolordusu etmeyecek bir gücün bile böylesine tehlikeli olmasına bağlı olarak topyekun Rus istilasında Rusya’ya karşı kendilerinde direnme olanağı görmüyorlar.
ABD’nin böyle bir saldırıda ne zaman yardıma geleceği, İngiltere’nin müdahil olup olmayacağının belirsizliği kaygı yaratsa da siyasiler meseleyi nasıl olsa NATO var, ABD var bir şey olmaz şeklinde geçiştiriyorlar.
İngiliz genelkurmayı, Rusya’nın denizden ve havadan gerçekleştirdiği tacizlerden dolayı kendisini endişede görüyor. Daha fazla bütçe ve silahlanmanın arttırılmasını istiyor ancak senelerdir olumlu yanıt alamadılar.
Avrupalı üst düzey askeri komutanlar, Rusya saldırmaya cesaret edemez, saldırsa da ABD gelir ve savaşı kazanırız düşüncesini oldukça ihmalkar bir hal olarak görmekte.(enformasyon) t.mechanel