Salı, 23 Nisan 2019

“Nükleer saldırıyla karşılık vermeye hazırız”

Pyongyang’dan ’ye uyarı: Nükleer saldırıyla karşılık vermeye hazırız

, bölgede bir uçak gemisi bulunan ABD’yi uyararak, herhangi bir provokasyona “nükleer saldırıyla cevap vermeye hazır olduklarını” açıkladı.

Bu uyarı, büyük bir askeri geçit törenine sahne olan Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il-sung’un 105. doğum günü etkinlikleri kapsamında dile getirildi.

Geçit töreninde ilk kez sahnelenen silahlar arasında denizaltıdan fırtlatılan kıtalararası balistik bir füze de yer aldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’dan sonra ülkenin en yüksek rütbeli ismi olduğu düşünülen Choe Ryong-hae, törende yaptığı açıklamada, “Topyekün bir savaşa karşı topyekün yanıt vermeye hazırız” dedi.

Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki konumundaki Pekin’den Cuma günü gelen açıklamayla yaşanan gerilimin “her an çatışmaya dönüşebileceği” uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Eğer bir çıkarsa bunun kazananı olmaz” dedi.

Kuzey Kore ile ABD arasındaki , Pyongyang yönetiminin “6’ncı nükleer denemeyi” planladığı yönündeki haberler sonrası artmıştı.

ABD Başkanı Donald , Kuzey Kore’nin nükleer programı için “icabına bakılacak” demiş, ülkesinin bir uçak gemisini bölgeye göndermişti.

‘Güneş Günü’ ne anlama geliyor?

Nisan ayının 15’i Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il-sung’un doğum günü. On bu ismin verilmesinin nedeni ise “Il sung”un Korece “güneşi idrak etmek” anlamına gelmesi.

Ülke 20. yüzyılın ilk yarısında işgali altındayken bir gerilla olarak savaşan Kim Il-sung, İkinci Dünya Savaşı sonrası ülke ikiye bölündüğünde Sovyetler Birliği’nin desteğiyle Kuzey’in başına geçti.

Ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine karşın da ülkede resmi olarak, “ebedi başkan” olarak görülüyor.

Öyleki Kuzey Kore’nin “kendine yeterlilik” doktrini onun ismiyle, “Kimilsungizm” anılıyor.

Yıl 2017 değil ‘Juche 106’

Kuzey Kore, tam anlamıyla, dünyanın geri kalanıyla aynı yılda değil. Ülke bu yıl “Juche 106″yı yaşıyor. Çünkü Kim Il sung’un doğum günü “Juche 1.” Olarak kabul ediliyor. Juche kelimesi de Korece, “kendine yeterlilik” anlamına geliyor.

Ülke kültürünü yakından tanıyan uzmanlar, Kuzey Kore’nin, dünyanın geri kalan otokrat rejimlerinden “lidere bakış” konusunda ayrıldığı görüşünü dile getiriyor. Kuzey Koreliler’e göre Kim Il sung bir “tanrı”.

Başkent Pyongyang’daki Kore Müzesi önünde duran heykeline bir mabed gibi saygı gösteriliyor.
Kaynak: BBC

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.