Çarşamba, 23 Ocak 2019

Nikaragua’da Sokakların Kontrolü Kaybedildi

Binlerce protestocu Nikaragua’nın başkenti Managua’nın ana caddelerini doldurdu. Devlet Başkanının istifasını talep eden protestocular, birkaç gündür devam eden eylemlerinde polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Polisin protestocuları dağıtmak için güç kullanmasının ardından dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

Mavi beyaz Nikaragua bayrakları sallayan protestocular, başkentin ana sokaklarındaki yürüyüşlerini sürdürürken ‘başkan gitsin’ sloganları attı.

Polisin önceki müdahalesinin ölümle sonuçlanmasının ardından Pazartesi gününki yürüyüşte polis geri durdu.

Protestocular geçtiğimiz hafta daha önce solcu bir gerilla lideri olan Cumhurbaşkanı Daniel Ortega’nın aile üyeleriyle birlikte diktatörlük kurma isteğinde olduğu yönündeki eleştirilerin ardından başladı.

Uluslararası güvenlik politikaları araştırmacıları için haber-analizler sunan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, Madagaskar, Nikaragua ve ’da eş zamanlı başlayan devlet başkanları protestoların rastlantısal olmayabileceğine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Daniel Ortega, sokakların tansiyonunu düşürmek için Pazar gecesi yaptığı açıklamada refah-bakımı girişiminin geri çekildiğini söylemişti.

Protestocular, söz konusu girişimin akrabalarla elde edilecek bir diktatörlük olarak değerlendiriyor.

Üniversite öğrencilerinin de katıldığı Pazartesi gününki yürüyüş, altı günlük protestoların en geniş katılımına ev sahipliği yaptı.

Ortega’ya muhalif gazetelerden La Prensa, Cumhurbaşkanının ‘sokakların kontrolünü kaybettiğini’ yazdı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.