New York’ta 25 yıl sonra ilk kez bir hafta sonu kimse vurulmadı

ABD'nin New York şehrinde son 25 yılda ilk defa bir hafta sonu kimse vurulmadan geçti.

Geçtiğimiz çeyrek asır boyunca ilk kez New York City’de bir hafta sonu kimse vurulmadan tamamlandı. 12 Ekim Cuma – 14 Ekim Pazar günleri arasında şehrin 5 bölgesinde de herhangi bir silahlı saldırı olayı rapor edilmedi.

Dünyahalleri'nden Semih Sönmez'in haberine göre, şehrin belediye başkanı Bill de Blasio bu başarıyı ‘olağanüstü’ olarak nitelendirdi. Pazartesi günü yeni NYPD polis memurlarının mezuniyetinde konuşan Blasio “8,6 milyon kişilik şehirde üç gün boyunca hiçbir vurulma vakası yaşanmadı. Polis departmanına başarılarından ötürü teşekkür ediyoruz.” dedi.

New York’ta suç miktarı azalıyor

NYPD Suç Kontrolü Stratejileri Amiri Lori Pollock geçtiğimiz günlerde şehrin yılda 97 binin altında suç ile yeni bir rekora ilerlediğini söylemişti. Pollock “Şehrimiz son sekiz çeyrekte silahlı saldırılarda azalma kaydetti. Eylül ayı, tarihsel olarak en az silahlı saldırı yaşanan aylardan biri oldu.” dedi.

Aslında New York’un geçmişinde, silahlı saldırı yaşanmayan bir hafta sonu en son 25 yıldan daha uzun bir süre önce yaşanmış olabilir. Şehirde silahlı saldırıların kaydı 1993’te tutulmaya başlandı.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.