Netenyahu: Rusya S 300 Gönderse De Suriye’de Savaşı Sürdürmemiz Gerekiyor

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu bugün yaptığı açıklamada Rusya Başbakan Yardımcısı Maxim Akimov ile Salı günü yaptığı görüşmeden söz etti.

Basın açıklamasında konuşan Netenyahu, Maxim Akimov’la Kudüs’te yaptığı görüşmede ona ‘Moskova’nın Şam Yönetimini gelişmiş silahlarla desteklemesine rağmen İsrail’in Suriye’deki düşman hedeflerini vurmaya devam etmesi gerektiğini’ söylediğini belirtti.

Netenyahu, İran Suriye’deki askeri varlığını güçlendirirken ve Lübnanlı müttefiki Hizbullah’a gelişmiş silahlar gönderirken İsrail’in savaşa devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Netenyahu, ‘Rusya’nın Suriye’ye S-300 savunma sistemi göndermesine karşın kendilerini yok etmek isteyen Suriye’deki İran ve vekillerine karşı savunmasının meşru bir hareket olduğunu’ ifade etti.

Başbakan Netenyahu’nun Maxim Akimov’la görüşmesi, Suriye’de Rus uçağının düşürülmesinden sonra üst düzey bir Rus Yetkiliyle gerçekleştirilen halk açık ilk görüşme oldu.

17 Eylül’de yaşanan hadisede 15 Rus ölmüş, Moskova Yönetimi, İsrail’i suçlamıştı.

Rusya, uçağının düşürülmesinden sonra Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi göndereceğini duyurmuş sistem bu ayın başında Suriye’ye ulaştırılmıştı.

___________

İlgili Haber:

‘Rus S-300 Sistemi ABD F-22 Jetlerini Tespit Edebilir’

S-300 Sistemine Karşılık İsrail’e Daha Fazla F-35 Verilecek

S-300 Hava Savunma Sistemi Suriye’de

S-300 Sevkiyatının Fotoğrafları Sızdırıldı

Netenyahu’dan Putin’e S-300 Uyarısı

Rusya İki Hafta İçinde Suriye’ye S-300 Sistemi Gönderecek

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.