Salı, 23 Nisan 2019

‘Musul dan Göç Eden Sivillerin Sayısı 320 Bine Yükseldi’

’dan Göç Eden Sivillerin Sayısı 320 Bine YükseldiIrak’ın kentinin batı yakasında düzenlenen operasyonların başladığı tarihten bu yana bölgeden göç eden sivillerin sayısının 320 bine yükseldiği bildirildi.

Haydar el-İbadi yönetiminin Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed el-Caf, yaptığı yazılı açıklamada, Musul’un batı yakasında düzenlenen operasyonlarda bölgeden göç eden sivillerin sayısının 320 bine ulaştığını belirterek, sivillerin kentin kuzey ve güneyinde kurulan mülteci çadırlarına yerleştirildiğini söyledi.

AA’da yer alan habere göre, el-Caf, “Musul’u ’den kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim 2016’dan bu yana ise toplam 500 bin sivil yerlerinden oldu.” ifadesini kullandı.

“Çocuklarda Yetersiz Beslenme Belirtileri Var”

Öte yandan, Musul’un batı yakasında Göç ve Göçmenler Bakanlığı’na bağlı çalışan saha ekibinin lideri Asım es-Sermed de yaptığı açıklamada, “Çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden sivilleri genelde çok bitkin ve karınları aç bir şekilde karşılıyoruz. Çocukların yüzlerinde yetersiz beslenme belirtileri görülüyor.” dedi.

Musul’un doğu yakasını ocak ayının sonunda tamamen ele geçirdiği belirtilen Haydar el-İbadi yönetimine bağlı güçler, 19 Şubat’ta batı yakasını da ele geçirmek için operasyona başlamıştı.

İslami Bülten – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Lübnan’da Askeri Mahkeme, Sunni Din Adamı için İdam kararı verdi

Lübnan’da askeri mahkeme, Hizbullah ve İran karşıtlığıyla bilinen Sünni din adamı Ahmed el Esir için …

Elad Örgütünün Sırları

İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme çabalarına destek olan “Elad” örgütü, Filistinlilere ait ev ve arazilerin ele geçirilmesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.