Mümin Kardeşiniz İçinde İstemez misiniz?

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
“Onlardan önce o diyarı yurt edinmiş ve imanı yerleştirmiş olanlar Onlar, kendilerine göç edenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir burukluk duymazlar. Kendileri ihtiyaç içinde olsalar bile, kendilerine tercih ederler. Her kim kendi heva ve hevesinin bencillik, kıskançlık, cimrilik gibi ihtiraslarından korunursa, işte kurtuluşa erecek olanlar onlardır.” (Haşr Suresi: 9)

Aşırı ve kontrolsüz her duygu insana nasıl zarar verirse, aşırı ve kontrolsüz kıskançlık da insana elbette zarar verir. Çok eşlilik konusunda kadınların kıskanması elbette doğal ve normal bir durumdur. Doğal olmayan ise kıskançlıkta aşırı giderek durumun kontrol edilememesidir. Bu konuda erkeklerin sabırlı ve anlayışlı olması gerekir. Hanımlar hissi duyguları bırakarak akıl ve mantık cihetinden birde şöyle düşünebilirler:

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kendi nefsiniz için istediğinizi mümin kardeşiniz için de istemedikçe (olgun) mümin olamazsınız.” (Buhari, Müslim)

Hanım kardeşlerimize şunu sormak lazım. Kocanın evlendiği mümin hanım senin din kardeşin değil mi? Eğer o senin din kardeşin ise kendi nefsin için arzu ettiğini niçin kardeşin içinde arzu etmiyorsun. Hanım kardeşinin evlenemediğini bir düşün; senin bir kocan var, kardeşinin bir kocası olmasın mı? Senin çocukların var, kardeşinin çocukları olmasın mı? Senin sıcak bir yuvan var, Kardeşinin sığınacağı bir yuvası sahip çıkanı olmasın mı? Senin her türlü ihtiyaçların karşılanıyor, kardeşin evlenemeyince ihtiyaçlarını nasıl karşılasın, lezbiyen mi olsun? Elbette kardeşinin kötü yollara düşmesini istemezsin. Bu sendeki imanın gereğidir.

Eğer gerçekten sen kâmil iman sahibi isen nefsine zor gelse de sen kendin için istediğini mümine kardeşin içinde istersin. Bu ise inançlı ve yürekli insanların işidir.

Hem insan biraz akıllı olmalı. Özel hallerinde kocan seni rahatsız etmez. Her türlü işinde rahat edersin. Üzerine düşen yükü paylaşan bir kardeşin olmasın mı? Üstelik kocanın gözü dışarda olmaz, kafan rahat eder huzurlu olursun. Kocanın seni aldatmasını harama düşmesini elbette arzu etmezsin. Allah’ın helal kıldığı dururken harama kapı açmak Allah’ın gazabını getirir.

Çok eşli evliliklerin hor görülüp yasaklanması sebebiyle toplumda açıkta kalan ve evlenemeyen yokluğa, yalnızlığa ve her türlü istismara terk edilmiş kadınlar topluluğu oluşur. Bu gün onlar, yarın bizler bu duruma düşebiliriz. Öyleyse bu gün onların hakkını koruyalım ki yarın bizlerin ve torunlarımızın hakları olsun.

Müsennif VELİOĞLU