Muhaysini Korfez Krizi Yorumu Türkiyeden Sonra Neden KATAR?


Henüz daha Türkiye askeri darbe girişiminin yaralarını tam sarmamışken bu coğrafya yeni bir kuşatma ve darbeye doğru bir gidişatla uyandı.

ISLAHHABER HABER MERKEZİ
Tahrir'uş Şam şeri kadısı Abdullah Muhaysini son günlerde ortaya çıkan Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler'in Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmasıyla patlak veren Körfez krizi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, son zamanlarda Türkiye'de yaşanan darbe girişimi konusunuda ele almaya çalıştı.
NEDEN KATAR?
Henüz daha Türkiye askeri darbe girişiminin yaralarını tam sarmamışken bu coğrafya yeni bir kuşatma ve darbeye doğru bir gidişatla uyandı. Ama bu sefer sıra Katar'da. Birincisi de ikincisi de Amerika'nın demokrasi bayrağıyla oldu.
Türkiye'nin açıkça rejiminin demokrasi olduğunu ilan etmesi ve ona sıkı sıkıya bağlanmasına rağmen.
Soru: Şeriatı getirmekten bahsetmediği halde Amerika'yı Erdoğan hükümetini devirmeye iten sebep nedir?
Cevap: Amerika, 'demokrasiyi koruma'yı asıl sebebi saklamak için kullanıyor. Bu sebep için doğrudan veya vekaleten savaşlar yapıyor.
Bu sebep, ne gaye ile olursa olsun ümmetin davasıyla ilgilenen ve zilletli mutlak itaatten çıkmaya çalışanları cezalandırmaktır. Onun üzerine darbe ve kuşatmayı musallat eder. Bazen terörle mücadele bahanesiyle savaş… Bu yüzden Katar'ı seçtiler. Yaralı Suriye halkının ve Gazze'nin yanında durduğu için. Ona karşı en iğrenç işkence ve ölümleri kullandılar.
Bu bahsettiklerimiz apaçıktır. Ama bazıları gerçeğin üstünü örtmeye çalışmaktadır.

Dr. Abdullah Muhaysini Kaynak : ISLAH HABER