Çarşamba, 27 Mart 2019

Muhammed bin Selman’ın ‘reform hamlesi’ sürüyor: Abdulaziz el Fevzan tutuklandı

'da din adamlarına yönelik hamlesi devam ediyor.

Suudi Arabistanlı yetkililer ülkenin tanınmış din adamlarından Abdülaziz el Fevzan'ı tutukladı. Fevzan'ın tutuklanması haberi, ülkede tutuklama dalgalarına karşı duran aktivistler tarafından yürütülen hesapları tarafından paylaşıldı.

Aktivistler, Suudi Arabistan Adalet Yüksek Enstitüsü'nde karşılaştırmalı dini hukuk profesörü olan Fevzan'ın sosyal medyada paylaştığı ifadeler nedeniyle tutuklandığını ifade etti. Fevzan, ülkede dini liderlerin ve vaizlerin tutuklanmasına karşı sosyal medyada bazı paylaşımlar yapmıştı.

El Cezire'nin bildirdiğine göre ise Abdulzziz el Fevzan'a yurt dışına çıkış yasağı konuldu ve sosyal medya kullanımı yasaklandı. 'da iki milyondan fazla takipçisi olan din adamı, 15 ve 16 Temmuz'da attığı tweetlerde ülkedeki din adamlarının tutuklanmasını eleştirmiş ve yetkilileri dine ve değerlere savaş açmakla suçlamıştı.

Suudi Arabistan'da gölge kral olarak anılan veliaht prens Muhammed Bin Selman öncülüğünde ülkede bir reform hamlesi başlatılmıştı. Bu hamle kapsamında birçok vaiz ve din adamı tutuklanmıştı. Bunların arasında Selman el Avde ve Avad el Karni gibi isimlerde bulunuyordu.

Kaynak: Mepa News

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.