Muhalif Lider 15 Yıldan Sonra Serbest Bırakılıyor

Ruanda Adalet Bakanının Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Paul Kagame’nin af yetkisini kullanmasının ardından 15 yıldır hapiste bulunan muhalefet lideri Victoire Ingabire’in ivedilikle serbest bırakılacağı bildirildi.

Adalet bakanlığı yaptığı açıklamada, gayri resmi FDU-Inkingi muhalefet partisine liderlik eden Ingabire ile birlikte Cumhurbaşkanı Paul Kagame’yi öldürme planıyla hapse atılan Kizito Mihigo adlı şarkıcının da serbest bırakılacağı belirtildi.

Adalet Bakanı Johnston Businge, Reuters’e verdiği demeçte, Ingabire’in serbest bırakılmasının önemini göz ardı ederek, “Serbest bırakılması konusunda politik hiçbir şey yok, hapis cezası hakkında da politik hiçbir şey yoktu” dedi.

Gelişmeye ilişkin yorum yapması istenen ve Ingabire’nin daha önce af başvurusunda bulunduğu sorulan Bakan “Onu Cumhurbaşkanı affetti ve bu anayasa kuralları çerçevesinde oldu” diye konuştu.

Ingabire’in salıverilmesinin kesin zamanı hemen henüz değil, ancak yetkililer ve avukatlar Cumartesi günü olacağını söyledi.

Kagame, Ruanda’nın 1994 soykırımından sonra ekonomik toparlanmasından övgüyle söz ediyor, ancak eleştirmenler özgür medyayı ve muhalif sesleri karıştırdığı görüşünde.

Ofisi yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

El Şebab Hareketinden Somali Cumhurbaşkanına Yönelik Saldırı

El Kaide’nin Doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, bugün Somali’de düzenlediği bir operasyona ilişkin rapor …

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.