Mısır’da IŞİD’in düzenlediği kilise saldırıları davasında 17 kişiye idam cezası

Mısır’da bir askeri mahkeme, onlarca kişinin öldüğü kilise saldırılarından sorumlu oldukları gerekçesiyle 17 kişinin idamına hükmetti.

Mısır’da bir askeri mahkeme, onlarca kişinin öldüğü kilise saldırılarından sorumlu oldukları gerekçesiyle 17 kişinin idamına hükmetti.

2016 ve 2017 yıllarında Kahire, İskenderiye ve Tanta’da Kıpti Hıristiyanların kiliselerine düzenlenen saldırılarda 74 kişi ölmüştü. Saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Mahkeme aynı zamanda 19 kişiyi müebbet hapse, diğer 10 kişiyi de 10 ile 15 yıl arası hapse mahkum etti.
Mısır’da Kıptilere ait kiliseler ve merkezler, IŞİD tarafından birçok kez hedef alınmıştı.

Kıptiler, Mısır nüfusunun yaklaşık yüze 10’unu teşkil ediyor.

2013 Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’nin devrildiği askeri darbe sonrası ülke, birçok krizin yanında çatışma ve saldırılarla da boğuşuyor. Ülkede Sisi’nin darbesi sonrası yaygınlaşan hapishanelerde işkence ve tecavüz olayları, Mısır’daki çatışma ortamını besler nitelikte.

Mahkemenin hükmü, Mısır genel müftüsüne gidecek. Müftünün onayı halinde cezalar kesinlik kazanacak.
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, suçluların adil olarak yargılanmadığını söyledi.

Af Örgütü'nün Kuzey Afrika kampanya direktörü Najia Bounaim, “Bu korkunç saldırıların faillerinin suçlarından dolayı sorumlu tutulmaları gerektiğinde şüphe yok. Ancak adaletsiz bir askeri yargılama sonrası toplu ölüm cezasına hükmetmek adalet değil ve ilerideki mezhepçi saldırıların önüne geçmeyecek.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.