Cuma, 22 Mart 2019

Merkel ve Sisi görüştü: Gündem ‘terörle mücadele’

Başbakanı , Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmede, Mısır’a terörle mücadelede destek sözü verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel mülteci meselesine çözüm bulmak amacıyla perşembe günü Mısır'ın başkenti Kahire'de temaslarda bulundu. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Es Sisi tarafından kabul edilen Merkel, mülteci krizinin aşılmasında ve 'terörizmle mücadelede' destek sözü verdi. Merkel görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Mısır'ın 500 bin civarında 'nin yanı sıra Sudan ve diğer ülkelerinden çok sayıda sığınmacıyı kabul ettiğini hatırlattı. Merkel, "bu nedenle buradaki ortak görevimiz, sığınmacıların kaderini iyileştirmek” şeklinde konuştu.

Merkel, Almanya'nın Mısır'daki sığınmacıların yaşam koşullarını iyileştirmek için çeşitli programlar hazırlayacağını, bunun yanı sıra uluslararası kuruluşların çalışmalarına destek vereceğini ifade etti.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Es Sisi de, ülkesinde mülteci kampı bulunmadığına dikkat çekerek, yaklaşık 5 milyon sığınmacının konutlarda barındığını belirtti.

ile Birliği arasında imzalanan mülteci mutabakatına benzer bir anlaşmanın Mısır ile yapılmasına hazır olup olmadığı konusundaki soruyu yanıtlayan Sisi, görüşmelerde henüz o aşamaya gelinmediğini söyledi. Ancak Sisi, olası bir anlaşmaya ilişkin koşullarının ne olacağı konusuna ise açıklık getirmedi.

Gündemdeki diğer konular

Almanya Başbakanı Merkel temaslarında Mısır’daki insan hakları ihlallerini de gündeme getirdi. Başbakan Merkel, Sisi ile görüşmesinde, sivil toplum kuruluşları imkânların iyileştirilmesini ümit ettiğini dile getirdi. Mısır'daki hükümet, onbinlerce muhalif cezaevinde bulunmasından ve sivil topluma yönelik sistematik baskılardan sorumlu tutuluyor.

Sisi ise "bütün Avrupalı dostlarının” insan hakları konusuyla ilgilendiğini bildiğini belirterek, "ama onlar da bu meselenini bizi de ilgilendirdiğini bilmeliler” dedi. Ancak bölgedeki ' sorunlarına' dikkat çeken Sisi, "o zaman neden bu önlemleri almak zorunda kaldığımızı daha iyi anlayacaklardır” şeklinde konuştu.

Merkel'in temaslarında gündeme gelen konulardan biri de 'terörizmle mücadelede' işbirliği oldu. Mısır Devlet Başkanı Sisi'ye terörizmle mücadelede işbirliği öneren Merkel, "terör tehdidi ne yazık ki Mısır'da olduğu gibi Almanya'da da gerçek bir tehdit” dedi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.