Cuma, 22 Mart 2019

Menbic anlaşması: PYD’yi Türkiye’den rejim koruyacak

Askeri Konseyi, ve arasında üçlü anlaşmaya varıldığı ifade ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri öncülüğündeki Özgür Ordusu birlikleri Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 'nin kuzeyinde 'in elindeki 'ı ele geçirmişti. Operasyonun bir sonraki aşamasının Menbic olacağı uzun süredir konuşulmaktaydı. Cumhurbaşkanı da "bir sonraki hedefin Menbic olduğunu" ifade etmişti. Geçtiğimiz günlerde de Fırat Kalkanı Harekatı güçleri, Menbic'in batı kırsalındaki bölgelere yönelik sladırılara başlamış ve bazı bölgeleri kontrol altına almıştı.
Bugün ise bölgeden, stratejilerin yeniden gözden geçirilmesine neden olacak bir haber geldi. Belirtildiğine göre Rusya, Suriye rejimi ve liderliğinde kurulan SDG'ye bağlı Menbic Askeri Konseyi arasında varılan anlaşma sonucu Menbic'in batı kırsalındaki bölgeler rejimine terk edildi. Bu anlaşmanın nedeninin Fıraf Kalkanı Harekatı'nın bölgeye ilerleyişine engel olmak olduğu ifade ediliyor. Menbic Askeri Konseyi'nden yapılan açıklamada bunun amacının "Menbic ve kırsalındaki bölgedeki sivillerin çıkarı ve emniyeti" olduğu belirtildi. Açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı'nın kontrolündeki bölgelerle PYD kontrolündeki bölgelerin sınırına Esed rejimi askerlerinin yerleşeceği ifade edildi.
Rejimin kontrolüne girecek bölge tahmini olarak şu şekilde:

(Yeşil: Fırat Kalkanı Harekatı, Kırmızı: , Sarı: PYD, Siyah: IŞİD, Turuncu: Rejim hakimiyetine girecek bölge)
Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

PKK, Özür Diledi

PKK’ya yakın medya kuruluşları, örgütün geçen yıl Bingöl’de öldürdüğü bir vatandaşa ilişkin yayınladığı ‘öz-eleştiri’yi paylaştı. …

Enflasyon Son 15 Yılın Zirvesinde

Eylül ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 6,30 yıllık bazda yüzde 24,52 olarak açıklandı. Son 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.