Manchester Saldırısını Gerçekleştiren IŞİD Üyesinin Kardeşi 1 Milyon Dolara Satılık

Mayıs 2017’de Manchester Arena saldırısını gerçekleştiren bir canlı bombanın erkek kardeşi olan Haşim Abedi’yi tutan Libyalı milis grup onu 1 milyon dolara satıyor.

Teklif, İngiliz makamlarının, 22 kişinin ölümüne neden olan ve cinayete teşebbüsten hükumet tarafından tutuklama emri çıkarılmasından sonra Abedi’yi teslim etmeleri yönünde bir talep üzerine geldi.

Sunday Express gazetesi İngiliz hükumetinin bilinmeyen bir üçüncü taraf aracılığıyla dolaylı görüşmelerini sürdüğünü açıkladı.

Gazete, Libya’nın başkenti Trablus yakınlarındaki Mitiga Uluslararası Havalimanı’nda geçen yıldan bu yana gözaltına alınan 21 yaşındaki Haşem Abedi’nin “serbest bırakılması için ödeme yapmak” adına IŞİD’in şu anda müzakere ettiğini söyledi.

İngiliz makamları, geçen Kasım ayından beri kardeşinin Manchester’daki saldırısından yedi ay sonra Haşem Abedi’ye ulaşmaya çalışıyor. Müfettişler, saldırıda kullanılan bombayı yapmak için kullanılan materyalleri toplamada dahli olduğuna inanıyor.

Gazete: “Haşem Abedi’nin onu elinde tutan iki grup milis tarafından bir milyon dolar karşılığında satıldığını öğrendik.”

Gazete kaynakları, Britanya’nın IŞİD’e ya da diğer aşırılık yanlılarına satılacağından endişe duyduğunu ve belki de onun gündemlerini tanıtmak için kullandığını ve bu nedenle yetkililerin kendisini sorumlu tutmasını ya da olanların gerçekliğini ve rolünün doğasını bilmekten mahrum bıraktığını söyledi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.