Ana Sayfa AMERİKA 20 Mayıs 2017 8 Görüntüleme

Malik el şahbaz kimdir? (1)

Fatma Tuncer / Milli Gazete

Malcolm X olarak tanıdığımız Malik el Şahbaz, siyahilerin İslam’la tanışmasında ve özgürlük mücadelelerinde etkin olan bir isimdir. Zorbaların baskısı altında yaşam mücadelesi veren siyahileri bilinçlendirmek için çıktığı yolda, şehit edilmiş bir kardeşimizdir.
Malcolm okul yıllarında öğretmeni sorduğunda, gelecekçe başarılı bir avukat olmak istediğini söyler. Onun masumiyet kokun bu ifadeleri karşısında öğretmeni, yüzüne dikkatlice bakar ve “bir siyahi için bu gerçekçi bir hedef değil” der. Malcolm siyahilere reva görülen baskı ve zulmün farkındadır. Fakat bu ifadeleri öğretmeninden duymak onun umutlarını yıkar. Bir beyaz istediği takdirde avukat olabilirken bir siyahi ne kadar başarılı olursa olsun istediği mesleği edinemeyecektir. Dişlerini sıkar ve kaybettiği umutlarını yeniden elde edebilmek ufuklara doğru bakar.
Siyahiler için sınırlar çizilmiştir ve Malcolm hayalindeki avukatlık mesleğine hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmektedir. Hareketli bir öğrencidir ve okulda beyaz öğrenciler tarafından yoğun baskılara maruz kalmaktadır. Baskılar artınca daha fazla dayanamaz ve ailesi ile birlikte Boston’a taşınır. Artık kendisi için çile dolu bir hayat başlamıştır. Hedefine giden bütün yolların kapatıldığı bir anda kendini sokaklarda bulur. Hayat vapuru onu öyle bir yere çeker ki, beklenmedik bir anda hırsızlıktan tutuklanır ve on yıl mahkûmiyet alır.
Hapishane Malcolm’un yaşamında önemli bir dönem noktası olur. Burada tanıştığı bir arkadaşı onu kitap okumaya teşvik eder. Bol bol okur… Bir gün küçük ağabeyinden bir mektup alır. Ağabeyi Müslüman olmuştur, ona İslam’dan bahseder. Bu mektuptan kısa süre sonra kendisini ziyarete gelen kardeşi ona “sakın domuz eti yeme, sigara içme” der ve tebliğ yapar. Malcolm kardeşinin tavsiyelerini dikkate alır. Ve yaşadığı karanlık hücreyi medreseye dönüştürür. Burada okuma çalışmalarına hız verir. Aynı dönem Elijah Muhammed’le tanışır ve onunla mektuplaşmaya başlar. Mahkûmiyet süresi bittiğinde kardeşinin yanına gider ve burada İslam’ın temel ilkelerini öğrenir. Nation of İslam grubunun içinde hızla yükselerek vaiz olur. Fakat daha sonra teferruatlı bir araştırma yapar ve bağlı bulunduğu grubun İslam’ı nasıl çarpıttığını anlar. Ve çok geçmeden ElijahMuhammedle yollarını ayırır.
Malcolm, siyahileri hayattan tecrit eden bir zihniyetle mücadele ederken, merkezinde hak ve adalet olan İslam’la tanışır ve gerçek üstünlüğün takva ile mümkün olabileceğini öğrenir. Tebliğ çalışmalarına hız verir ve siyahi Müslümanları bilinçlendirerek özgüvenlerini yükseltmeye çalışır. Yaşamının ikinci dönüm noktasını ise hac görevini yerine getirmek için gittiği Mekke’de yaşar. Burada eşi için kaleme aldığı mektubunda şunları ifade eder: “İnanamayacaksın ama tenleri beyazdan daha beyaz olan insanlarla aynı bardaktan su içtim ve aynı tabaktan yemek yedim. Hepimiz bir kardeştik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim. Peygamberimiz ırkçılığı yasaklamıştır.” Malcolm asli haklarından dahi mahrum bırakılan siyahi halkların maruz bırakıldıkları haksızlığın beyaz adamın kibir ve cehaletinden kaynaklandığını bilmektedir. Ve artık kalan ömrünü cehaletle savaşmak için harcayacaktır.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.

  • Asırlık nineye ceza04 Mart 2017 Cumartesi 07:16
  • Erbakan hocayı anlamak03 Mart 2017 Cuma 07:16
  • Mahremiyet sınırlarının ihlali28 Şubat 2017 Salı 07:12
  • Onlar hep kıyıda yaşarlar27 Şubat 2017 Pazartesi 07:11
  • Modern ailenin çıkmazları26 Şubat 2017 Pazar 08:28
  • Sevginin israfı25 Şubat 2017 Cumartesi 08:03
  • Finlandiya eğitim sistemi23 Şubat 2017 Perşembe 07:07
  • Suçlu kim?22 Şubat 2017 Çarşamba 07:10
  • Bizi kavramlarımız üzerinden vurdular21 Şubat 2017 Salı 07:09
  • Sıradan bir insan20 Şubat 2017 Pazartesi 07:17

Yazarın Tüm Yazıları »

İslami Bülten / Haber Merkezi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | sancakweb.com