Cuma, 22 Mart 2019

Mali’de cihat yanlısı gruplar birleşti

'deki üç büyük grup, tek bir isim altında birleşerek ve 'ye bağlı olduklarını açıkladı. Perşembe günü video yoluyla paylaşılan açıklamada, Ensaruddin, El Murabitun, Messine Tugayları ve İslami Mağrip El Kaidesi gruplarının, "Nusret El İslam ve Muslimin Cemaati" adı altında birleştikleri duyuruldu.
Video kaydında konuşma gerçekleştiren Ensaruddin lideri İyad El Ğali, "ülkede işgalci konumunda olan ve askerlerini ve aynı zamanda hükümet birliklerini çok sayıda ile hedef alacakları" tehdidinde bulundu.
El Ğali, "yeni kurulan grubun Taliban lideri Molla Heybetullah Ahunzade'ye, El Kaide lideri Eymen ez 'yi ve örgütün Kuzey lideri Ebu Musab Abdul Vedud'a biat ettiğini" belirtti.

El Murabitun, yaklaşık bir ay önce Gao kentinde bir askeri üsse 60 askerin ölümüne yol açan bombalı araç saldırısı düzenlemişti. Örgüt, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Mali'nin başkentinde Batılı diplomatların bulunduğu bir otele baskın düzenlemiş ve 30'a yakın kişiyi öldürmüştü.
2012 yılı baharında, İslam yanlısı grupların geniş çaplı bir saldırı başlatmasının ardından Mali hükümeti ülkenin kuzeyinde büyük oranda kontrolü kaybetmişti. Ülkenin yarısından fazlasını ele geçirlen savaşçıların başkent Bomako'ya yönelmelerini ardından, Fransa öncülüğündeki uluslararası ülkeye müdahale gerçekleştirdi. Ülkenin kuzey bölgelerine yerleştirilen 'BM Barış Gücü' askerleri de müdahaleye destek güç olarak katkı sağlamıştı.
Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan …

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.