Lübnanlı Şii Din Adamı: İran, Afganistan’dan Bu Yana ABD İle Birlikte

Lübnan İslam Meclisi Başkanı Şii lider Muhammed Ali El Huseyni, İran’ın uygulamalarının tüm coğrafyayı parçaladığını ve bölgede yeni bir harita kurulmak istendiğini söyledi.

Huseyni, İran’ı yanına alan ABD’nin asıl amacının Türkiye’nin Irak ile Suriye arasında bağlantısını kesmek olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye’nin tarihi bir görevi var. Bu projeyi engellemeli. Güçlü bir ülke olan Türkiye bunun için harekete geçebilir” şeklinde konuştu.

Cihat Arpacık’ın sorularını yanıtlayan Şii lider Huseyni, bölgedeki Şiileri İran’a karşı uyarmaya çalıştığını söyledi.

İran’ın nihai amacının “Irak-Suriye-Lübnan hattının korunması” olduğunu söyleyen Huseyni, “Şu anda bu hattın tamamlanması için sadece Tel Afer kaldı. Bu bölge İran için çok stratejik. Eğer İran burayı da alırsa Tahran’dan Beyrut’a kadar hat tamamlanmış olacak. Bu büyük bir proje. Bu nedenle Hizbullah hem kendi bekası için hem de İran’ın bu projelerini hayata geçirmek için savaşıyor.”açıklamasında bulundu.

Huseyni, İran ile ABD arasındaki yakınlaşmya ilişikin şunları söyledi:

“İran’ın siyaseti gerçekten çok zekice kurgulanıyor. ABD Afganistan’a girince İran yanındaydı, Irak’ta böyle oldu bugün de aynı oluyor.

Mesela ABD, Kasım Süleymani’nin kontrol ettiği paramiliter orduları terörist olarak nitelendiriyor ama Kasım Süleymani’nin kontrol ettiği bu ordulara -Musul örneğindeki gibi- yardım ediyor.

Bunların yanında İran ABD’nin bölgede istediklerini askeri olarak yapıyor. Irak-Suriye sınırındaki Tanif’te ABD özel kuvvetleri konuşlandırılmıştı.”

Huseyni, Türkiye’nin bölgedeki misyonu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bölgemizi tekrar bölmeye çalışıyorlar. Suriye’yi Nusayri bölgesi, Sünni bölgesi ve PKK kontrolünde bir devlet olarak bölmeye çalışıyorlar. ABD’nin asıl amacı Türkiye’nin Irak ile Suriye arasında bağlantısını kesmek.

Şu anda Türkiye’nin tarihi bir görevi var. Bu projeyi engellemeli. Güçlü bir ülke olan Türkiye bunun için harekete geçebilir.”

Huseyni, bölgede İran’ın üstlenmeye çalıştığı mezhepçi kimliği üzerine şunları söyledi:

“Şiiler iki bölüm. Bir bölüm Velayet-i Fakih anlayışıyla hareket ediyor ve İran planlarına destek veriyor. İkinci kısım Şiiler bunun karşısında duruyor. Ben de o ikinci Şiilerden biriyim. Bu proje bizim ülkelerimizi tehdit ediyor.

Türkiye’de Şiiler var ama bu Şiiler devletin arkasında duruyor memleketleri için çalışıyor. Biz de böyle olmak istiyoruz.

Hasan Nasrallah Lübnanlı, Lübnan’da yaşıyor ama Lübnan için çalışmıyor. Onun lideri Hamaney.

Yemen’de Bedrettin el Husi’nin Yemen’in maslahatı için çalıştığını söyleyebilir miyiz? Irak’ta da böyle, Bahreyn’de Şeyh İsa Kasım’ı bir Bahreyn vatanseveri olarak görebilir miyiz? Onlar Hamaney’in emrinde.

Ben bunların hepsini hain olarak görüyorum. Bunların yanında Suriye ve Irak’ta da İran’ın bu projelerine destek veren Sünniler de var.”

Huseyni, “İran’ın tüm Şiilerin hamisi olma iddiası ne kadar kapsayıcı?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“İran’ın evet öyle bir iddiası var ama bu iddianın içi dolu değil. İran tüm bunları yaparken tamamen siyasi çıkarlarına uygun davranıyor. Lübnanlı, Iraklı, Yemenli Arap Şiilere hayran değiller. İran Halep’i, Bağdat’ı, Beyrut’u, San’a’yı aldı. Sadece bunun peşinde.”

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.