Londra maaşlı İmamlardan açıklama: “Cenazelerini kıldırmayacağız”

İngiltere’de yaşayan 130 imam, Londra saldırganlarının cenaze namazlarını kılmayacaklarını açıkladı.

7 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı Londra saldırganlarının kimlikleri belli olurken, İngiltere’deki 130 imam saldırganların cenaze namazlarını kılmayacaklarını duyurdu.

Sosyal medyadan yapılan duyuruda, “Manchester ve Londra saldırıları kınanırken, saldırı sonrası öldürülen Khuram Shaza Butt ve Rachid Redouane’nun cenaze namazlarını kılmayı reddediyoruz” denildi.

Açıklamada üst üste gelen ve İslam adına yapıldığı söylenen saldırılarla İslam’ın adının kirletildiği ifade edildi. Öte yandan açıklamada Ramazan’da gerçekleşen saldırıyla toplumun bölünmek istendiği belirtildi.

İngiliz polisi, üçüncü failinin kimliğini açıkladı.

İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard’dan yapılan açıklamada, saldırının üçüncü failinin 22 yaşındaki Yusuf Zaghba olduğu bildirildi. Polis, Fas asıllı İtalyan vatandaşı Zaghba’nın ülkenin iç istihbarat servisi MI5’in izleme listesinde yer almadığını belirtti.

Saldırının diğer faillerinin 27 yaşındaki Hurem Shazad Butt ile 30 yaşındaki Raşid Redouane olduğu açıklanmıştı.

Butt’un Pakistan doğumlu İngiliz vatandaşı, Redouane’in ise Fas veya Libya asıllı olduğunun düşünüldüğü kaydedilmişti.

İlgilinizi Çekebilir: ABD'den Mısır'daki vatandaşlarına "terör" uyarısı

Cumartesi gecesi kullandıkları minibüsle Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı’nda araçtan inerek çevrede bulunanları bıçaklayan üç kişi, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayda, saldırganların yanı sıra 7 kişi hayatını kaybetmiş, 21 ağır 48 kişi yaralanmıştı.