Libya’daki Son Durum Değerlendirmesi? Küresel Aktörler? Hafter’in Açıklamaları?

Bugün Hafter konuşmasında Skhirat Anlaşması’ndan geri çekildiğini duyurdu. Bu durum zaten malumun ilanından başkada Bi şey değil.2015 te yapılan bu
Sihirat anlaşması ile BM Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümetini tanımış ve parlamento tarafından tanınmaması halinde en fazla 2 yıllık bir görev süresivermişti.Sihirat anlaşması, bölgede yükselen EL-KAİDE ve IŞİD’in Libya’da hızla yayıldığı 2015 yılında tarafların ateşkese varması ve terörle mücadeleye odaklanmasını bu esnada da Libya meclisi ve Tobruk ile Trablus Hükümeti arasında siyasi uzlaşıya varılmasını amaçlıyordu. Askeri anlamda Türkiye destekli Trablus Hükümetinden ağır darbe alan Hafter Uluslararası kamuoyu oluşturmak adına şu sıralar elinden geleni yapıyor. Geçtiğimiz gün ibre Hafter’in aleyhine dönmüş iken Avrupa’dan yükselen Taraflar ateşkes şartlarına uysun çağırısıda bunun yansımasıydı. Ayrıca Maduro ile görüşme yapması Sözde Ermeni soykırımını da tanıması yürüttüğü Lobi faaliyetlerinin vede meşrulaşma çabalarının, dikkati Libya’ya çekme isteğinin birer gereği gibi.Tabi geçtiğimiz günlerde HAFTER birliklerinin EL-KAİDE üyelerinden önemli ismi yakaladık açıklamalarıda bu girişimlerin cabası. Kaldı ki Hafter güçlerinin bölgedeki Radikal Teröristlere karşı da savaşıyoruz açıklamalarıda meşrulaşma çabası içerisinde olan yapı için altı boş bir söylemden ibarette değil.İyi bir uşak olacaklarını kanıtlamak ve Statü kazanmak adına bölgede El – KAİDE, Daeş yada bunlarla ilintilendirdikleri öyle olmasa dahi her İslami yapıya karşı sert müdahalelerde bulunduklarıda bölgeyi takip eden herkese aşikar . Buradaki konumumuz Hafter’e karşı Serracı desteklemek adına algılanmamalı, reel durum ve küresel Aktörler de dikkate alınarak Müslümanlar tarafından doğru ve Özgün siyaset üretilmesi açısından bölgeyi vede aktörleri tanıtmaya çalışıyoruz.

Darbeci Hafter’in açıklamalarının hemen ardından ABD kararı tanımadıklarını duyurdu. Afganistandan çekilme sürecinde olan ABD, Rusya-Çin bloğuna bundan sonra daha fazla yoğunlaşma çabası içerisinde, artık dostluk vede çıkar ilişkilerini bu bloğa karşı daha net gerçekleştireceği aşikar.Ayrıca ABD’nin açıklamasına mukabil geçtiğimiz günlerde UMH’ye desteğini belirten İngiltere gelecektir.Hafterin sahada en büyük destekçilerinden biri Rusya. Baltık bölgesinde ve İngiltere kuzeyinde Rusya ile yeterince uğraşan NATO Akdeniz’de böyle bir tehdit istemeyecektir. Rusya haricinde ise Hafter’in destekçileri Akdeniz meselesi gibi karşılıklı çıkar ilişkileri sebebi ile Yunanistan, Mısır (sisi) GKRY, Birleşik aRap Emirlikleri duruma göre AB Ülkeleri, dolaylı yoldan İsrail, Lübnan vede Esed rejimini ekleyebiliriz. Bugün NATO ve Rus-Çin bloğu arasında denge siyaseti uygulayan Türkiye’ye karşı adımlar atan vede zaman zaman Hafter lehine açıklamalarda bulunan NATO ülkeleri de uzun vadede Rusya’nın güçlenmesini engellemek ve Türkiye-Rusya arasında ihtilaf konusu olması için istedikleri payında aldıktan sonra UMH’yi destekleme yoluna döneceklerdir. Sosyal medyada, siyaset ve fikir üretmek yerine karamsarlık aşılayan vede Türkiye ne adım atsa kronik muhaliflik yapma derdinde düşmüş kişilere itibar etmemenizi, olayları farklı pencerelerden de yorumlamanızı rica ediyoruz.Ayrıca bizlerde başarılı olduğu takdirde başa geçecek olan Serrac hükümetinin de İslami bir Hükümet olmayacağını kukla bir yönetim olacağını da biliyoruz.Kısa, orta, uzun vadeli yapılacak planlar noktasında vede küresel siyaseti anlamak noktasında fikir üretmeye, Müslümanları da bu konuda teşvik etmeye gayret ediyoruz. ALLAH(cc) hükmünde galip olandır.