Libya’daki En Son Siyasi, Diplomatik ve Askeri Gelişmeler!

Halife Hafter ufak bir canlı yayın yapti. Yayının özeti,
“LNA terörizmle savaşmaya devam ediyor;
UMH Başkanlık Konseyi yozlaşmıştır. UMH,Ülke ekonomisini yok etti ve insanları soydu.
LNA’ya karşı savaşmak için Türkiye’nin sponsor olduğu paralı askerleri getirdiler; Sabrat ve Surman’da hala terörizm var, ancak uzun sürmeyecek; Dünyayı, Trablus hükümetinin tanınmasını geri çekmeye ve yeni yapılar yaratmaya çağırıyoruz; Libya Ulusal Ordusu Libya toprakları tamamen kurtulana kadar savaşacak. “dedi. Askeri anlamda darbe alan Hafter diplomatik kazanım elde etmeye ve uluslararası destek kazanmaya çalışıyor.

Çad Cumhuriyetçi Muhalefet Partisi (PAR) Halife Haftar’ı PAR Partisi başkanı ve kurucusu Gurbal Jiddy Nokur’a suikast düzenlemekle suçladı. Parti, Nokur ve koruma görevlisi Beşar Sugumi’nin 18 Nisan’da Libya’da öldüğünü bildiren bir açıklama yaptı. Ancak ölüm koşulu açıklamada bildirilmedi.

Hafter’in Sudan’dan Paralı Asker Getirdiği Tespit Edildi

Ayrıca Hafter güçleri El Kaide’nin önemli isimlerinden Aşmavi’nin yardımcısınıda yakaladıklarını duyurdu.

2 tane Rus uçağı dün Ürdün’e gitti. Yine Hafter’e Rusya’dan sevkiyat var.. Rusya/Zaharova: “Libya’da son günlerde yükselen tansiyondan dolayı endişeliyiz, iki tarafında attığı adımlar Ocak ayında alınan ateşkes kararına uyulmadığını gösteriyor.” diye açıklama yaptı.

Trablus Hükümeti ise operasyonlarını sürdürüyor Tarhuna hattında 10 Hafter milisi 3 araç bir miktarda mühimmat ele geçirdiler. Ayrıca Trablus Hükümeti, Seyfülislam Kaddafi hakkında tutuklama kararı çıkarttı.
Kaddafi’nin aşireti ve tüm Kaddafi yanlıları Tobruk Hükümeti’ni destekliyor. Seyfülislam Kaddafi de Tobruk Hükümeti bölgesinde yaşıyor.