Libya’da Son Durum

Trablus’a ait TB2’ler, el Vatiya hattına hava saldırıları düzenledi.
Tobruk’a ait İHA’lar ise el Vatiya kuzeyine yaklaşmaya çalışan birliklere ve güneyde Nalut hattında hava saldırıları düzenledi.

Trablus yanlılarına göre Türkiye birkaç bin Suriyeli Muhalifi daha Libya’ya getirmiş. Yüzlerce zırhlı araç, büyük miktarda ekipman ve cephane ile çok sayıda İHA Trablus birliklerinin mukavemetinin artması için bölgeye yollanmış.
Trablus batısı başta olmak üzere tüm cephe hatlarında şiddetli şekilde saldırıya geçmeyi planlıyorlarmış.

Dün gece el Vatiya Hava Üssüne neredeyse 1 sene sonra ilk kez bir Trablus jeti hava saldırısı düzenledi fakat Libya Ulusal Ordusu tarafından düşürüldü.

Trablus Hükümeti’nin uçuşa elverişli olan son MiG-23’ünün de kaybedildiği açıklandı.


Trablus’un 4 MiG-23 jeti vardı. Temmuz 2019’da Tarhuna’da Libya Ulusal Ordusu tarafından düşürülen jetin ardından geriye 3 tane kaldı. Jetin pilotu hayatını kaybetti.
Bu gece de bir MiG-23 kaybettiler.

Temmuz ayında 3 jetin ikisinin gövdesi sağlam ancak uçuşa elverişli olmadığı biliniyordu. Yedek parça eksikliği, yetersiz bakım ve deneyimsiz bakım ekipleri ve uçaklarda oluşan metal yorgunluğu gibi nedenler de eklenince geriye uçuş yapabilecek halde tek bir MiG-23 kaldığı bilgisi vardı.
Şu an için bilindiği kadarıyla uçuşa elverişli herhangi bir MiG-23 kalmadı.
1 senedir Mitiga’ya, Misrata’ya yapılan bombardımanlarda hangar yıkılması sonrası iyice hasar görüp görmedikleri bilinmiyor.

Büyük miktarda yedek parça ve sıkı bir tamirat çalışması yapılmadıysa Trablus’un uçuşa elverişsiz 2 MiG-23 jeti kaldı.

Trablus birlikleri batıya yoğunlaşmışken Libya Ulusal Ordusu’nun doğuda Ebu Gureyn’den batıda Kums-Kastel Verde hattına kadar olan geniş bölgede şiddetli bir harekata hazırlandığı söyleniyor.
Harekatın ana hedefleri Misrata’nın ve Kums şehirlerinin kuşatılması bu iki şehir arasında kalan tüm bölgenin ele geçirilmesi. Kums-Misrata limanları ile Misrata Hava Üssünün ele geçirilmesi veya çatışma sahası haline dönüşerek Türkiye’den gelen ana ikmal güzergahlarından en güvende olanların kullanılamaz hale getirilmesi yönünde.
Misrata kuşatılır ve Misrata-Tacura arasındaki kıyı bölgesi düşerse, Trablus-Misrata bağlantısı tamamen kaybedilir ve batıda elde edilen kazançtan çok daha fazlası kaybedilmiş olur.
Libya Ulusal Ordusu, Tunus ikmal hattının açılacak olmasına ve Sabratha-Sorman hattının Haftar yanlısı olmasına rağmen bölgeyi tamamen tahliye etti ve güneye çekildi.
Trablus’u el Vatiya Hava Üssüne yönelmeye ve Trablus-Tunus ikmal hattını açık tutmak gayesi ile daha fazla dikkatlerinin batıya yönelmesini sağlamak, Trablus ve Misrata’daki birlik sayısının azaltılması gayretinde.
Trablus ise batı kıyısında elde ettiği kazançlarla birlikte Tunus sınırı boyunca hakimiyet kazanıp avantaj elde edip Trablus içlerindeki Tobruk güçlerini giderek sıkıştırmak ve başkentten uzaklaştırmak istiyor.
el Vatiya Hava Üssü ve güneyde Zintan ele geçirilmediği ve bu esnada da kuzeyden çekilen birlikler ile bölgede önceden de bulunan binlerce asker ve milis imha edilmediği sürece Trablus için doğudaki tehlike hala çok fazla.
Trablus bu konuda başarılı olabilirse büyük bir zafer elde edecektir ancak birinden biri olmazsa Trablus ve Misrata’yı savunması gereken pek çok birlik batıda Haftar’ın açtığı boşluğa yığılacak. el Vatiya Hava Üssüne yönelik saldırılar olur ve ağır kayıplarla biterse bu hem bölgede yıpranıp batı hattını kaybetme riskini yaşamalarına hem de doğuda azalan birlikler nedeniyle doğu bölgelerde de açık yaşamalarına neden olacaktır.
Misrata kuşatılır ve Misrata-Trablus arasındaki kıyı kaybedilirse Misrata birliklerinden gelebilecek yardımlar önlenecek, Türkiye’den gelen ikmal için önemli bir rotaya kaybedilecek, Trablus’taki Misrata birlikleri kuşatmayı ortadan kaldırmak için doğuya yönelecek ve Trablus hatlarında askeri açığın artmasına yol açacak.
Haftar, kent merkezinde 2. ring yoluna ulaşmak, aynı anda da rakiplerini tüm cephelerde yıpratıp rakipleri iyice güçten düştüğünde Misrata’yı kuşatmak ve Trablus’u bir başına bırakıp artık tamamen Trablus’u bir başına bırakıp bitirmeyi planlıyor.
Trablus ise yapabilirse Zintan ve el Vatiya’da hakimiyeti sağlayıp, bir yandan Misrata hatlarını güçlendirerek iki ayrı uçta da açık yaşanması önleyip ardından Trablus merkezine ve kırsalına odaklanmayı seçmeli.
Misrata-Misallata-Trablus hattındaki olası taraf değiştirmelere karşı da dikkatli olmaları gerek.Türkiye destekli UMH’nin Ordu Sözcüsü Muhammed Kanunu: “Bugün saatler içerisinde yaklaşık 3.000 km2’den fazla alanı ele geçirdik. Saldırılarımızı karadan, denizden, havadan ve pek çok eksenden yürüttük.”

Libya’da Hafter’e ağır darbe

▪️Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, başkent Trablus’un batısında düzenlenen operasyonlarda BAE’ye ait 6 panzer ve 10 tank ele geçirdi.