LİBYA’DA Hafter İlerleyişi Sürüyor. Misrata’ya Dayandılar!

Misrata güneyi Ebu Gureyn ve çevresini Libya Ulusal Ordusu ele geçirdi.
Trablus’a ait TB2 İHA’lar 5 kadar hava saldırısı yaptı ve karşı saldırı saldırı düzenleyerek saldırıyı önlemeye çalışıyorlar.
Tobruk’a ait Mi-35 helikopterleri ile jetler 30’a yakın hava saldırısı yaptı.
Libya Ulusal Ordusu 3 aydır bu hatta düzenli olarak saldırılar yapıp hava ve topçu desteği ile Ebu Gureyn hatlarını dağıtıp açık arazideki Misrata birliklerine ağır kayıplar verip sonrasında güvenli hatlara geri çekilerek yıpratma savaşı uyguluyor. Benzer yıpratma saldırılarından biri mi yoksa bölgede tutunmayı ve ilerlemeyi mi planlıyorlar belirsiz.
Sirte’yi ele geçirdikten sonra Haftar, düz arazi ve bu arazi üstündeki az sayıda köy ve kasabayı aşıp Misrata’yı kuşatmak yerine çatışmaları Ebu Gureyn hattına sabitlemeyi tercih etti.
Eğer hızla kente ulaşırlarsa Türkiye’den Misrata Hava Üssüne ikmal akışını kesebilirler ancak Haftar direkt kente ulaşırsa yoğun bir şehir savaşıyla uğraşmak zorunda olacağını bildiğinden elindeki hava üstünlüğü ve topçu gücünü de hesaba katıp Misrata birliklerini açık arazide yıpratıp kenti savunacak güçlerin açık arazide iyice güçten düşürülmesi için yıpratma savaşı anlayışını tercih etti.
Adım adım yıprata yıprata Misrata’ya ulaşıp kuşatma altına almayı ya da iyice yıprattıktan sonra hızla kente ulaşıp kuşatmayı başlatmayı veya en azından Misrata Hava Üssü yakınlarına gelip Türkiye’den hava yoluyla yollanan iki hava üssünden birini ulaşıma kapatmayı başarmış olacaklar.
Trablus’a bağlı Misrata birlikleri içinse açıkta sürekli hedef olmak ya da şehirde daha elverişli ortamda savaşa devam etmek fakat kuşatma altına alınmak gibi iki tehlikeli seçenek dışında bir seçenek yok .
Misrata güney-güneybatı kırsalı ve Sirte’deki aşiretlerin Haftar’a bağlılığı, Misrata içinden Haftar ile görüşen aşiret ve milis grupların olduğu bilgisi ve batıda Misallata’daki aşiret ve yerel temsilcilerin Haftar ile olan temasları onları zor bir durumda bırakıyor (.te. Meenformasyon) alıntıdır