Libya Sahilinde Bir Günde 1.000 Göçmen Ele Geçirildi

Libya sahil güvenlik botları, çeşitli operasyonlarda şişme botlarla 948 Afrikalı göçmen kurtardı.

Yetkililer Pazar günü 10 ceset ele geçirildiğini bildirdi.

Afrikalı göçmenlerin İtalya’ya gitmeye çalıştıkları, geçen haftadan bu yana Libya’ya neredeyse 2 bin kişinin geri getirildiği belirtildi.

Libya’nın batı kıyısı, savaş ve yoksulluktan kaçan ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışan binlerce göçmenin ana çıkış noktası.

Temmuz 2017’den bu yana İtalya’nın silahlı bir grupla yaptığı anlaşmadan sonra insan kaçakçılığı geçişlerinin sayısı hızla düştü.

Sahil güvenlik güçleri farklı gruplarda yasadışı göçmenleri geri getirdi. Deniz kuvvetleri sözcüsü Eyub Kassem verdiği demeçte, ilk grup bir şişme botta 97 kişiydi, ikinci grup ise iki şişme botta 361 göçmen taşıyordu dedi.

Kassem, ikinci grup Hums kasabasına götürüldü dedi. İki grubun 110 kadın ve 70 çocuğu kapsadığını belirtti.

Bir başka sahil güvenlik gemisinin Tripoli’deki Abu Sittah deniz üssüne gelişini izleyen bir tanık, üçüncü bir grubun Karabulli kasabasından 490 göçmenin yer aldığını söyledi. Aralarında 75 kadın ve 20 çocuk vardı dedi.

Libya’da 2011 yılında Muammer Kaddafi’yi deviren ayaklanmanın ardından birçok silahlı grup ve iktidar için mücadele eden iki idareden sonra kaosa girdi.

Göçmenlerin çoğu, kurtarılmadan önce pek çok kişi boğulmakla birlikte, Akdeniz’den İtalya’ya doğru gitmeye çalışıyor.

Bu ayın başlarında İtalya içişleri bakanı Matteo Salvini, İtalya’da göçmenleri kurtarmaya artık izin vermeyeceklerini söyledi ve bir gemide İspanya’da güvenli liman bulunana kadar 600’den fazla göçmen denizde kaldı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.