Lavrov: Suriye konusunda herkesle iletişim kurmaya hazırız

Moskova/Şarku’l Avsat

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın uluslararası meşruiyet temellerine dayanma şartıyla, “Astana süreci” ve “Suriye’deki küçük gruplar” arasında iletişim kurmaya hazır olduklarını belirtti.

Lavrov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizimle aynı fikirde olmayan taraflarla iletişim kurmaya karşı değiliz, iletişim kurmak için hazırız. Ancak ciddi bir diyaloğa girmeden önce, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının tamamının uygulanması gerekli” dedi.

Suriye’deki küçük gruplar ile yaşanan anlaşmazlık üzerine Lavrov, “Orada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla kurulmuş bir grup var. Suriye’deki grupların içinde Fransa’nın da dâhil olduğu ABD, İngiltere, Almanya, Ürdün ve Mısır var. Şam hükümetinin kimyasal silah kullandığı bahanesiyle kurulmuş küçük grubun üyelerinde Batı’nın konumunu göz ardı edemeyiz” dedi.

Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimi Enstitüsü Başkanı Vitaliy Naumkin, “Bu yılın sonları veya 2019 yılının başlarına doğru Suriye Anayasa Komisyonu’nun kurulması bekleniyor” dedi. Soçi’de düzenlenen toplantıda Sputnik haber ajansına konuşan Naumkin, “Bu yılın sonu veya 2019’un başlarında düşünüyorum. Bu mümkün, çünkü her şey süreci hızlandıracak” dedi.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye Anayasa Komisyonu konusunu tartışmak üzere 24 Ekim’de Şam’a ziyaret gerçekleştirecek. Öte yandan Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Kasım ayı sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil