Salı, 23 Nisan 2019

Kuzey Kore yeni füze denedi, ABD’den tepki gecikmedi!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi yaptığını söyledi ve bu denemeyi 'provokasyon' olarak niteledi

ile arasındaki gerilim artarak devam ederken, Kuzey Kore cephesinden bir füze denemesi daha geldi. Füze denemesinin başarısızlıkla sonuçlandığı açıklandı.

Kuzey Kore'nin doğu kıyısındaki Sinpo yakınlarından fırlatıldığı belirtilen füzenin, henüz havalanamadan infilak ettiği bildirildi.

Asya turu kapsamında bölgede bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore'nin füze denemesini 'provokasyon' olarak niteledi. Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan bir askeri üste konuşan Pence, "Bu sabah Kuzey'den gelen provokasyon, Güney Kore halkının özgürlüğünün ve ABD'nin savunmasının her gün nasıl risklerle yüzleştiğini tekrar hatırlattı." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Kuzey Kore'nin başarısız denemesi sonrasında henüz yorum yapmadı.

Bir süredir ABD ile Kuzey Kore arasındaki tansiyon, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri nedeniyle yükseliyor. ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlandırılmasını isterken, Kuzey Kore ABD'nin saldırgan politikaları nedeniyle nükleer programına devam edeceğini açıkladı.

ABD donanması, 5 Nisan'da Kuzey Kore'nin yaptığı balistik deneme sonrasında Kore yarımadasında 5000 denizci ve 60 savaş uçağı taşıyan bir grup savaş gemisini göndermiş, Japonya'ya ait kuvvetlerin de ABD gemilerinde Doğu Çin Denizi'nde katıldıkları iddia edilmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Saldırıların azaldığı Pakistan’da IŞİD yükselişte

Pakistan'ın 2017 Güvenlik Raporu'na göre geçen yılki saldırılarda yüzde 16'lık azalma yaşandı. Pakistan Barış Araştırmaları …

Saldırıları azaldığı Pakistan’da IŞİD yükselişte

Pakistan'ın 2017 Güvenlik Raporu'na göre geçen yılki saldırılarda yüzde 16'lık azalma yaşandı. Pakistan Barış Araştırmaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.