Körfez’de diplomatik kriz! Dört ülke Katar’la diplomatik ilişkilerini kesti!


Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, ülke güvenliklerini gerekçe göstererek, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular. Bir süre sonra Yemen'den de aynı hamle geldi. Katar, Yemen'de İran'ın desteklediği Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'dan çıkarıldı.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, ülke güvenliklerini gerekçe göstererek, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular.
KATAR'LI DİPLOMATLARA 'GİDİN' ÇAĞRISI
Dört ülke, hava, deniz ve kara sahalarını Katar'a kapatırken, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmaları da istendi.
HAC-UMRE KONUSU
Katarlılar ise Suudi Arabistan'ı yalnızca hac ve umre sebebiyle ziyaret edebilecek. O da üçüncü ülkeler üzerinden gerçekleştirilebilecek.
SUUDİ ARABİSTAN'DAN AÇIKLAMA
Katar'ı terörist grupları desteklemekle suçlayan ülkelerden Suudi Arabistan'dan gelen açıklamada, 'Bu hareketin krallığın terörizm ve aşırılıktan korunması için gerekli bir adım olduğu' vurgulandı. Açıklamada ayrıca, "Tüm kardeş ülkelere aynısını yapma çağrısında bulunuyoruz" dendi.

ETIHAD'IN KATAR UÇUŞLARI ASKIDA

Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Etihad Hava Yolları, Katar uçuşlarını askıya aldı.

BAHREYN RESMEN DUYURDU

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, ülkenin güvenliği için Bahreyn'in Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Bahreyn'in Doha'daki diplomatik misyonlarını geri çağırdığı ve Katar diplomatlarına da ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındığı bildirildi.

Bahreyn vatandaşlarının Katar'a seyahat etmesinin, Katar vatandaşlarının da ülkeye gelmeleri ile transit geçiş yapmalarının yasaklandığı belirtilen açıklamada, Bahreyn'de oturumu olan veya turistik gezi için ülkede bulunan Katarlıların 14 gün içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiği, bu açıklamanın yayımlanmasından 24 saat sonra Bahreyn hava sahası, kara suları ve limanların da Katar'a kapatılacağı ifade edildi.

"Katar'ın uluslararası kanunlar, ikili anlaşmalar ve bölgesel sözleşmeleri hiçe sayarak ülke güvenliğini tehdit etmesi, iç işlerine karışması, silahlı terör örgütlerine destek vermesi, İran ile bağlantılı silahlı terör örgütlerine Bahreyn'de eylem yapması için finansal destek sağlaması" nedeniyle ilişkilerin kesildiği aktarılan açıklamada, Katar'ın bu tehlikeli davranışlarının sadece Bahreyn'i değil, bölge ülkelerinin güvenliğini de tehdit ettiği, bu davranışlar karşısında sessiz kalınmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

YEMEN'DEKİ ULUSLARARASI KOALİSYON'DAN ÇIKARILDI

Katar'ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'daki rolünün sona erdiği bildirildi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan Koalisyon Komutanlığı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon'un, "Yemen'de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı" Katar'ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, "Yemen'de meşruiyeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu Komutanlığı, koalisyonun terörle mücadelesi ilkesine aykırı olarak Katar'ın başta El Kaide ve İŞİD olmak üzere Yemen'de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi" ifadeleri yer aldı.

KATAR'DAN AÇIKLAMA!

Katar Dışişleri Bakanı, Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada "Bu haksız karardan üzüntü duyduk" denildi.
ABD CEPHESİNDEN AÇIKLAMALAR
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis de kriz ile ilgili "Ülkelerin Katar kararları terörle mücadeleyi etkilemez ama Körfez ülkelerine 'görüş ayrılıklarını' aşma çağrısında bulunuyoruz" denildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ve İRAN
Konu, Katar'ın Müsüman Kardeşlere destek vermesini gündeme getirdi. Körfez ülkelerinin bu konudan rahatsızlık duyduğu biliniyor. 5 ülke, Doha yönetimini İran'ın bölgedeki gündemine destek vermesi ile suçluyor.
İRAN KONUSU NEDİR?
Katar bir süredir İran ile temas halindeydi. Bunun üzerine Suudi Arabistan, Katar'a karşı çok sert bir tavır takınmıştı.

KATAR EMİRİ İLE İLGİLİ 'İRAN' İDDİASI

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin İran için 'Bölgede İslami güç' ifadesini kullandığı yazılmıştı. Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını, haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylemiş; medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamalarını talep edilmişti.
KÖRFEZ İKNA OLMAMIŞTI

Katar'dan gelen açıklamalara rağmen BAE ve Suudi Arabistan basınında Al Sani'ye atfedilen açıklamalar kullanılmaya devam etmişti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, medya üzerinden ülkesini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, "Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar'ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız" demişti.

2014 YILINDA DA KESİLMİŞTİ

Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 2014 yılında Katar'ı iç işlerine karışmak ile suçlayarak diplomatik ilişkileri kesmişti.

Kaynak : time turk