Kolombiya’da Rus rehine öldürüldü, barış görüşmeleri tehlikeye girdi


Kolombiya’da ELN (Ulusal Kurtuluş Ordusu) gerillaları, 6 aydır rehin tuttukları Rusya ve Ermenistan vatandaşının Nisan ayında kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü açıkladı. Bu açıklama, hükümetle sürmekte olan barış görüşmelerini tehlikeye attı.

Kolombiya'nın tek aktif gerilla grubu olan ELN'nin komutanı, adam kaçırma yoluyla elde edilen fidyelerin savaşçıları sahada tutmak için önemli olduğunu ve devletin isyancılara yemek ve giyecek için fon vermedikçe barışı sağlamanın imkansız olduğunu söyledi.

ELN, Arsen Voskanyan'ı Kasım ayında ele geçirdi. Örgüt, Voskanyan'ın kuzeybatıdaki Choco'nun ormanlarında zehirli ve nesli tükenmekte olan kaplumbağalar topladığını iddia etti ve yaban hayatı kaçakçılığı yapmakla suçladı.

Yerson takma adını kullanan ELN komutanı, Voskanyan'ın kaçmak için bir el bombasını tutarken vurularak öldürüldüğünü açıkladı. "El bombası patladı. Birkaç adamımız yaralandı, 5 kişilik birliğin tümü. O ise kaçtı, vuruldu ve öldü. Cesetle alakalı meseleyi müzakere edeceğiz." şeklinde konuşan Yerson, iddialarını destekleyen herhangi bir kanıt sunmadı. Olaya ilişkin bilgisi olan bir başka kişi de Voskanyan'ın öldürüldüğünü doğruladı.

Reuters, Voskanya'nın ölümüne ilişkin detayları doğrulayamadı.

Kolombiya hükümeti ise ELN'nin iddiası hakkında herhangi bir bilgileri olmadığını, ellerindeki en son bilginin ELN'nin Voskanyan'ın kaçtığını ilan ettiği açıklama olduğunu bildirdi. Hükümetin üst düzey yetkililerinden biri, "Sorumluluk ELN'ye ait." açıklamasını yaptı.

ELN'nin sivilleri kaçırma uygulaması, Ekvador'un başkenti Quito'da gerçekleştirilen barış görüşmelerinin anahtar meselelerinden biri. Voskanyan'ın görüşme sürecinde öldürülmesi ve ELN'nin hükümete bu konuda bilgi vermediğinin ortaya çıkması, zaten fazla iyi gitmeyen, 53 yıldır devam eden savaşı bitirecek olan uzlaşmayı daha da güçleştirebilir ve ateşkese duyulan ihtiyacı artırabilir.

Kaynak : Reuters, Timetürk

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

‘Kaşıkçı’nın Öldürülmesi Örneği Olmayan Bir Olaydır’

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da …

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.