Kırgızistan’da neler oluyor?

Kırgızistan'da, gerçekleştirilen seçimlerin ardından başlayan gerilim tüm hızıyla sürüyor.

Kırgızistan'da, gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ardından başlayan gerilim tüm hızıyla sürüyor.

4 Ekim Pazar günü düzenlenen seçimlerde, 16 partiden sadece dört tanesi yüzde 7'lik seçim barajını geçmeyi başardı. Bu partilerin üçü de Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile bağlantılıydı.

Muhalefet partileri seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı. Bağımsız gözlemciler ise seçimlerin şaibeli olduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine sokağa dökülen halk, meclis binası, Cumhurbaşkanlığı ve bazı hapishanelere baskın düzenledi. Eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, göstericilerce hapisten çıkarıldı.

Çıkan olaylarda çok sayıda gösterici yaralandı, hükümet güçleri göstericilere şiddet kullanarak müdahalede bulundu.

Protestolar şiddetleniyor

Başkent Bişkek'te 4 Ekim'den bu yana gösteriler devam ediyor. Protestocular, Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un istifasını talep ediyor.

Yerel kaynaklar, protestolarda eski Cumhurbaşkanı Atambayev'in aracının kurşunlandığını ve bazı korumalarının yaralandığını aktardı.

Öte yandan bölge kaynakları, Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un Bişkek'te olağanüstü hal ilan ettiğini ve askeri güçleri şehre sokacağını aktarıyor.

Gerilim arttığı ülkede siyasi taraflar arasındaki krizin, ölümlerin yaşanacağı kapsamlı sokak olaylarına ve daha büyük krizlere kapı aralamasından endişe ediliyor.

Kaynak: Mepa News