Katar’dan Körfez’de uzlaşma mesajı

Altı Arap ülkesinin diplomatik ilişkileri kestiği Katar, Körfez'de oluşan krizin hafiflemesi için taraf ülkelere uzlaşma çağrısı yaptı. Katar Dışişleri Bakanı, Körfez'deki komşularına karşı misilleme yapmayacaklarını ve diyalog istediklerini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Thani, ülkesiyle Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap ülkeleri arasındaki gerilimde arabuluculuk yapılmasını kabule hazır olduğunu söyledi.

Bakan elThani, Katar emirinin Kuveyt'in arabuluculuk çalışmalarına fırsat vermek için, halka hitaben yapacağı bir konuşmayı ertelediğine de dikkat çekti.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn dün eşgüdümlü olarak Katar ile diplomatik bağlantıları kestiklerini açıkladılar. Daha sonra Yemen, Libya'nın doğu hükümeti ve Maldivler de bu ülkelere katıldı ve Katar ile ulaşım bağlantıları kesildi.

Dışişleri Bakanı el Thani, el Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Katar'ın, Kuveyt Emiri Sabah el Ahmed el Jaber el Sabah'a "krizin tarafları ile iletişim kurması ve olayı kontrol altına almaya çalışması" için imkan tanınmasını istediğini belirtti.

İlgilinizi Çekebilir: Çin'de patlama: 8 ölü

Bakan, Katar'ın "kardeş ülkelerle arasındaki ayrılığın diyalogla çözülmesi gerektiğine inandığını" söyledi ve ülkesinin bölge ülkelerinin Katar'a karşı attıkları adımlara karşılık vermeyeceğini belirtti.