Katar’da darbe planı: 10 bin Amerikan askeri Doha’yı işgal edebilir


Rus medyasında Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani'ye her an darbe yapılabileceği uyarısında bulunuldu.

Katar'a yönelik izolasyon politikası yürüten Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) öncülüğündeki Arap ittifakının gerginliği yeni bir boyuta taşımaya hazırlandığı öne sürüldü.

Rus medyasının Arap kaynaklara dayandırdığı haberlere göre Suudi Arabistan yönetiminin diğer Körfez ülkeleriyle birlikte Katar'ı ablukaya almasına rağmen durumdan hoşnut olmadığının ve ülke içindeki taraftarlarıyla yeni bir "meşru" hükümet oluşturma planı yaptığının altı çiziliyor. Kaynaklar ABD Başkanı Donald Trump'tan da destek alan Riyad rejiminin ülkede konuşlu Amerikan kuvvetleri tarafından desteklenebileceğini belirtiyor.

"EMİR TÜRKİYE YA DA İRAN'A SIĞINACAK"

Türkiye Gazetesi'nin aktardığına göre, olası bir müdahaleye karşı Doha yönetiminin planına da yer verilen haberlerde Katar Emiri Tamim es-Sani'nin Türkiye ve İran'a sığınabileceği ifade ediliyor. Katarlı hükümet kaynaklarına dayandırılan bilgilerde acil durum planı ve rota hakkında verilerin yer aldığı bildirildi.

KATAR KARADAN VE DENİZDEN KUŞATILDI

Öte yandan yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Körfez ülkelerinin Katar çevresinde savaş gemisi ve asker konuşlandırmaya başladığı bildirildi.

AMERİKAN ÜSSÜ KRİTİK KONUMDA

Katar'ın başkenti Doha'ya 40 km uzaklıktaki Al Udeid Hava Üssü ülke için kritik öneme sahip. Ülkede konuşlu 10 binden fazla ABD askeri bu merkezden yönetiliyor. Suudi kaynaklar olası bir müdahaleye ABD'nin destek vermesi durumunda Doha'nın çok kısa bir sürede işgal edileceği belirtiliyor.

Kaynak : Mepa News