Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani’ye darbe yapılacak

Harekete geçtiler: Saraydaki ajanlarınaa ‘darbe’ için talimat verdiler

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) öncülüğündeki ülkelerin ABD desteği altında dost ve kardeş Katar’a yönelik başlattığı amansız mücadele sürüyor. Daha önce Rus medyasının Arap kaynaklara dayandırarak gündeme taşıdığı “Doha’da darbe olabilir” iddiasına ABD merkezli Associated Press’e konuşan uzmanlardan destek geldi.

Söz konusu krizle ilgili AP’ye değerlendirmelerde bulunan uzmanlar Türkiye ve İran’ın Katar’ı desteklemesinden oldukça rahatsız olan Suudi Arabistan rejiminin “sarayda darbe” gerçekleştirmeye çok yakın olduğunu öne sürdü. ABD’li farklı medya kuruluşlarına konuşan Arap kaynaklar ise BAEmedyasının bölgede Katar’a karşı büyük bir kışkırtıcılık yaptığını belirtilirken, Riyad rejiminin Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani’yi devirmek için “saraydaki ajanlarını” devreye soktuğu ifade edildi.

Rus medyasının Arap kaynaklara dayandırdığı haberlere göre Suudi Arabistan yönetiminin diğer Körfez ülkeleriyle birlikte Katar’ı ablukaya almasına rağmen durumdan hoşnut olmadığının ve ülke içindeki taraftarlarıyla yeni bir “meşru” hükümet oluşturma planı yaptığının altı çizilmişti. Kaynaklar ABD Başkanı Donald Trump‘tan da destek alan Riyad rejiminin ülkede konuşlu Amerikan kuvvetleri tarafından desteklenebileceğini belirtmişti.
yeniakit