Karikatürlerle ‘Katar krizi’

Körfez ülkelerinin Katar’a karşı aldığı ‘tecrit ve imha’ kararının perde arkasındaki nedenler çizgilere yansıdı. Hafta başında Suudi Arabistan öncülüğündeki dört Körfez ülkesi Katar’ı ‘teröre destek olduğu’ gerekçesiyle diplomasi ve ulaşım ablukasına aldığını duyurmuştu. Ablukaya ilk gün Yemen, Maldivler ve Libya, son olarak Ürdün, Moritanya, Cibuti ve Komor Adaları da katılmıştı.
Arap ülkelerinin ablukaya gerekçe olarak öne sürdüğü nedenlere rağmen, alınan kararın Katar’ın bölge ülkeleriyle ters düşen dış politikası olduğu konusunda ortak görüş hakim.
Katar’ın diğer Arap ülkelerinin aksine daima farklı ve bağımsız bir politika izlediği biliniyor. Özellikle Mısır ve Libya’daki süreçlerde halk hareketlerini destekleyen ve Hamas hareketi mensuplarına kapılarını açan Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile defalarca karşı karşıya geldi.
ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiki olan Suudi Arabistan, artık Katar’a ‘bölgede patronun kim olduğunu öğretmek için’ harekete geçti/geçirildi.
Her ne kadar Katar’ı ‘hizaya çekmek’ amacıyla ‘terörizm’ enstrümanı kullanılıyor olsa da, farklı ülkelerden farklı kalemler Körfez ülkelerinin asıl amaçlarını karikatürlerine yansıttılar:
Bir karikatürde Katar krizinin ABD başkanı Trump eliyle başlatıldığı ima ediliyor:

Hollandalı bir çizerin karikatüründe kılıcı kana bulanmış Suud kralı, “Katar yanlış İslamcı aşırıları destekliyor!” diyor:

Diğer bir karikatürde ‘elleri kanlı’ Mısır, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar emirine “terörist” suçlaması yönelttiği görülüyor:

Bu karikatürde ise Trump’ın Arap ülkelerini Katar’a karşı harekete geçirmesi çizgilere yansımış:

‘Uluslararası toplum’ Katar’ı baskı altına almaya çalışıyor:

‘Trump’ın sadık köpekleri’ olarak resmedilen Arap liderler Katar’ı gözlerine kestirmiş görünüyor:

Katar Arap dünyasından koparılmak isteniyor:

Körfez ülkelerinin iddialarından biri de Katar’ın İran’a yakın siyaset izlediğiydi:

Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi