Kabil’de gösteriler sürüyor


Afganistan'da dün başlayan protestolar bugün de devam ediyor. Protestocular Devlet Başkanı Aşref Gani ile İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah'ın istifasını istiyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün sabah saatlerinde Devlet Başkanlığı sarayı önünde başlayan protesto eylemleri bugün de devam ediyor.

Sarayın yakınına çadır kuran göstericiler oturma eylemi başlattı.

Eylemciler adına gazetecilere açıklama yapan Asef Aşna, protestocuların Devlet Başkanı Aşref Gani ile İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah'ın istifasını istediklerini söyledi.

Aşna, taleplerine olumlu cevap verilmediği müddetçe gösterilerini sürdüreceklerini belirtti.

Öte yandan ülkenin kuzeyindeki Sar-i Pul, Cüzcan, Belh ve Faryab'da da hükümet karşıtı gösteri düzenlendi.

Güvenlik yetkililerinden uyarı

Kabil Garnizon Komutanı General Gül Nabi Ahmadzey, protestocuların bazılarının ellerinde silah olduğunu iddia etti.

Silahlı göstericilerin protesto sırasında polisin üzerine ateş açması sonucu güvenlik güçlerinden de yaralananların olduğunu kaydeden Ahmadzey, şiddete başvurulan eylemlerini doğru bulmadıklarını dile getirdi.

Protestocuların kullanıldığını savunan Ahmadzey, aldıkları istihbarat raporlarına göre toplanan eylemciler arasında yeni saldırılar düzenleneceğini, bu nedenle artık göstericilerin evlerine dönmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan Devlet Başkanı Aşref Gani, Kabil Başsavcısına dün polisin hükümeti protesto eden binlerce kişinin üzerine ateş açması ve 6 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturma başlatılması talimatını verdi.

Siyasi analist Ahmad Sayidi, hükümetin, halkın güvenliğini sağlayamadığını, her gün saldırılarda sivillerin ölmesinin halkın öfkesinin asıl sebebi olduğunu ileri sürdü.

Halkın artık saldırılara tahammülünün kalmadığını dile getiren Sayidi, "Dünkü protestoda Devlet Başkanlığı muhafızları, doğrudan sivilleri hedef aldı, böylece kalabalık öfkelendi ve saraya yürümek istedi." dedi.

Alınan güvenlik önlemleri nedeniyle Devlet Başkanlığı sarayına giden tüm caddeler trafiğe kapalı durumda.

Kaynak : timetürk