Cumartesi, 20 Nisan 2019

İstanbul’daki Suriye zirvesi Alman ve Rus basınında geniş yer buldu

İstanbul’da düzenlenen konulu dörtlü zirve Alman ve Rus basınında geniş şekilde yer aldı.

İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel ve Almanya Başbakanı Angela ’in katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve Alman ve Rus basınında geniş şekilde yer aldı.

Spiegel dergisi, “Dörtlü zirve Suriye’de barış sürecini yeniden başlatmayı planlıyor” başlıklı haberinde,” kendi kaderini kendileri karar verecek: Fransa, Rusya, ve Türkiye’nin gerçekleştirdiği 4’lü zirvede devlet ve hükümet başkanları bir anayasa komitesinin oluşturulmasını kararlaştırdı.” ifadeleri kullanıldı.

Bu komitenin yıl sonunda ’de çalışmalara başlaması gerektiği belirtilen haberde zirvenin ortak bildirgesinde yer alan konulara işaret edildi.

Bild gazetesi de, “Dörtlü zirve İdlib’de çatışmasızlık durumunu korumak istiyor” başlıklı haberde, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye liderlerinin İstanbul’daki zirvede İdlib’deki ateşkesin korunması gerektiğini vurguladıkları kaydedildi.

İç savaştaki Suriye’de durumun son haftalarda sakinleştiği ancak siyasi süreçte bir durgunluk olduğu aktarılan haberde, Suriye zirvesiyle yeni ivme yakalanmasının beklendiği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi de “Suriye zirvesi anayasa komitesi üzerinde anlaştı” başlığını kullandığı haberinde, İstanbul’daki zirvede Suriye’deki siyasi sürecin temel unsurları konusunda anlaşma sağlandığı aktarıldı.

RUS BASINI, İSTANBUL’DAKİ SURİYE ZİRVESİNE GENİŞ YER AYIRDI

Rus basınında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir , Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla gerçekleştirilen Suriye konulu dörtlü zirve kapsamlı olarak kullanıldı.

Rossiya 24 haber kanalı, toplantıdan saatler öncesinde İstanbul’dan gerçekleştirdiği saat başı canlı bağlantıyla zirveye ilişkin ön bilgilendirme yaptı.

Zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında liderlerin konuşmalarını son dakika gelişmeleriyle canlı yayınlayan kanal, toplantı sonrasında da zirveyi ve sonucunu İstanbul’dan canlı bağlantılar eşliğinde detaylı aktarmayı sürdürdü.

Kanal özellikle Putin’in İdlib’in silahsızlandırılması sürecinde Türkiye’nin rolünü vurgulayan ifadelerini ön plana çıkarırken, Rusya ile Türkiye’nin, Almanya ve Fransa’ya, Suriye’deki mülteci sorunu konusunda uluslararası konferans düzenleme önerisine dikkati çekti.

TASS haber ajansı zirve öncesinde yapılan ikili görüşmelerin yanı sıra zirveye ilişkin ayrı bir başlık açarak, gelişmeleri ve açıklamaları düzenli olarak abonelerine iletti.

Zirve sonrası basın toplantısında Putin’in İdlib’de kalan teröristlerin bölgeden temizlenmesi hususundaki ifadelerini öne çıkaran ajans, Erdoğan’ın yıl sonuna kadar Suriye anayasa komitesinin kurulması çağrısını ayrı bir başlıkla verdi.

“SURİYE MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNE İLİŞKİN DÖRT LİDERİN KATILDIĞI TARİHTEKİ İLK ZİRVE”

Ria haber ajansı, zirve sonrasındaki basın toplantısında Putin’in İdlib’den kalan teröristleri çıkarma hakkını saklı tutmasına ilişkin sarf ettiği sözleri ön plana çıkardı.

Ajans, Erdoğan’ın zirvenin Suriye’deki trajedinin son bulmasına katkıda bulunacağına ilişkin ifadelerine dikkat çekti.

Russia Today, zirvenin başlangıç ve sonuçlarını son dakika gelişmesi olarak verirken, Putin’in bölgenin teröristlerden temizlenmesine yönelik açıklamasını da flaş olarak aktardı.

İnterfaks ajansı da yayımladığı haberinde mülteci ve insani yardım sorununa ilişkin liderlerin konuşmalarına dikkat çekerken, Komsomolskaya Pravda gazetes, zirvede Suriye’nin geleceğinin belirlediği yorumunu yaptı.

Kommersant gazetesi görüşmeleri, “Suriye meselesinin çözümüne ilişkin dört liderin katıldığı tarihteki ilk zirve” olarak nitelendirirken, İzvestiya gazetesi ise Putin’in Suriye halkının kendi kaderini kendisinin belirlemesi yönündeki ifadelerini ve Erdoğan’ın insani yardım vurgusunu öne çıkardı.

Vedomosti gazetesi, “Putin, Rusya’nın İdlib’de askeri operasyona hazır olduğunu açıkladı” başlıklı haberinde, teröristlerin provokasyona devam etmesi halinde Rus askerlerinin teröristlerin bölgeden temizlenmesine yardımcı olacağı bilgisini paylaştı.

Gereksizse Sil

Bu Haberler de var

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

‘İmam Hüseyin öldü’ diyen gazeteci İran’da tutuklandı

İran'da Hz. Hüseyin için "şehit oldu" yerine "öldü" diyen gazeteci tutuklandı. İran yargısı, Hz. Hüseyin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.