İSRAİL Gazetesi: Bugünkü Sessizlik 1973 SAVAŞI Öncesi Gibi

Siyonist Haaretz gazetesi, mevcut durumla 1973 savaşı öncesi durumu kıyaslayarak, o zaman da tıpkı şimdiki gibi Mısır cephesini sakinleştirmek için tasarılar hazırlandığını ancak bölgede büyük bir patlamaya şahit olduklarını vurguladı.

Haaretz gazetesi mevcut sakin durumu 1973 savaşı öncesine benzetti.

Gazete, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu ve bugünkü sessizliğin 1973 savaşı öncesinde hakim olan sessizliğe benzediğini iddia ederek 45 yıl önce yaşanan patlamanın bir benzerinin eşiğinde olduklarını vurguladı.

Gazete ayrıca şu görüşe yer verdi:

Kısa bir zaman önce İsrailli makamlar tarafından Filistin ile İsrail arasında siyasî sürecin başlatılmasına dair yayınlanan güvenlik belgesi, İsrailliler ve Filistinliler arasında ilişki kurarak Yahudi, demokratik, güvenli ve ahlâkî bir İsrail’in oluşması için hazırlandı. Bu belge, gelecekte yaşanacak gelişmeler esasınca değişikliklerin uygulanması için, Amerika ve Arap ülkelerinin yardımıyla, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki diyaloğa dayanmakta.

Haaretz haberin bir kısmında ise şunlara değindi:

Ilımlı ve aşırıcı tarafların çatışmasına da sebep olmayacak bu tasarı ancak Knesset seçimlerinden sonra hayata geçirilebilir. Filistinliler, toprakların %65’ine hakim olmayı teklif eden bir ülkeyi asla kabul etmeyecektir. Ancak bu tasarıyı hazırlayanlar, İran’a düşmanlık besleyen Arap ülkelerinin sessiz kalarak tasarıyı onaylamalarını ümit ediyor; zira bu, tasarının hayata geçirilmesi için ilk adım olacaktır.

İsrail gazetesi şöyle devam etti: 45 yıl önceki durum da tıpkı bugünkü gibiydi; tüm siyasî planlar Mısır cephesini susturmak içindi ancak 1973 yılında patlama yaşandı.

Haaretz ayrıca 1973’tekine benzeyen bugünkü denklemden duyduğu endişeyi de ifade ederek bugün de tıpkı o günlerde olduğu gibi sessizliğin hakim olduğunu ama nihayetinde 1973’teki sirenlerin tekrar çalacağını yazdı.

Filistin Haber Merkezi . Sorumluluk kaynağa aittir.