İspanya, Suudi Arabistan’a 400 Bomba Satacak

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Suud’a bomba satışının durdurulmasının ardından Perşembe günü yaptığı açıklamada, İspanya’nın Suudi Arabistan’a 400 lazer güdümlü bomba satışının yapılacağını söyledi.

Borrell’in, Onda Cero radyosuna verdiği demeçte, “Karar, bu bombaların 2015’te bir önceki hükumet tarafından yapılan sözleşmeyi onurlandırmak üzere teslim edileceğidir” dedi.

Komisyon tarafından üç kez gözden geçirilen anlaşma hakkında, “Bunu gerçekleştirmemek için hiçbir neden bulamadık” diye eklendi.

Anlaşmanın sona ermesi, İspanya’da, devlete ait gemi yapımcısı Navantia’nın krallığa savaş gemileri sağlama amaçlı Temmuz ayında imzalanan daha karlı bir sözleşmenin geleceği konusunda endişeler çıkarmıştı.

Pompeo beyanı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin BAE Yemen’deki çatışmaları sona erdirmek için askeri operasyonları boyunca sivilleri korumak için yeterince çaba gösterdiğini söyledi.

Pompeo’nun Kongre’ye verdiği demeçte, Suudi ve BAE rejimlerinin”sivil ve sivil altyapıya zarar verme riskini azaltmak için gösterilebilecek eylemlerde bulunduğunu” belirtti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.