İspanya Bölünüyor

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın başkenti Barcelona’da binlerce kişi 1 Ekim’de yapılacak bağımsızlık referandumuna destek için sokaklara döküldü.

Göstericilere seslenen Manchester City’nin Katalan teknik direktörü Pep Guardiola uluslararası toplumdan İspanya’nın referandumu engel çabalarına karşı yardım istedi.

İspanya’nın Barcelona kentinde binlerce kişi 1 Ekim’de yapılması planlanan ve İspanya’nın ‘yasa dışı’ ilan ettiği bağımsızlık referandumu için sokaklara döküldü.

Katalonya özek bölgesi lideri Carles Puigdemont, İspanya Anayasa Mahkemesi’nin referandumu ‘yasa dışı’ ilan ettiği kararına rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu tarihi vermişti.

Toplanan binlerce kişiye İspanyolca, Katalanca ve İngilizce seslenen Manchester City’nin Katalan teknik direktörü Pep Guardiola “İspanya istemese de oy vereceğiz” dedi.

Kürsüye elinde şeffaf bir oy sandığı ile çıkan ve “Başka yol yok, tek yol oy vermek” diyen Guardiola uluslararası toplumdan ‘baskıcı bir devletin ihlallerine’ karşı destek istedi.

Göstericiler ellerinde Katalan bayrakları taşırken, alana ‘Demokrasiyi sev’ yazılı pankart asıldı.

Resmi kaynaklar gösteriye katılanların sayısını 30 bin, bazı kaynaklar ise 47 bin olarak verdi.

Son ankete göre Katalanaların yüzde 73’ü referandumun yapılmasını istiyor ancak aynı ankete göre bölgede yaşayanların yüzde 48.5’inin bağımsızlığa karşı çıktığını, yüzde 44.3’ünün bağımsızlığı desteklediğini ortaya koydu.

Katalonya parlamentosu, geçen yılın sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak bu yıl referanduma gidileceğini açıklamıştı.

İspanya Anayasa Mahkemesi ise geçen şubat ayında Katalonya’nın bağımsızlık referandum kararını iptal etmiş, Katalonya bölgesel hükümeti ise bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.

Mahkeme, 2015’te Katalan parlamentosunun İspanya’dan ayrılma sürecini başlatma kararını da iptal etmişti.

Bunun üzerine Katalonya Eylül 2015’te bağımsızlık referandumu yerine bir halk oylaması düzenlemiş ve Katalanların yoğun ilgi gösterdiği bu gayri resmi bağımsızlık referandumunda katılımcıların yüzde 80’i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

2014’te bağlayıcılığı olmayan bağımsızlık referandumunda oy verenlerin yüzde 80’ininden fazlası bağımsızlığı desteklemişti ancak 6.3 kayıtlı seçmenden sadece 2.3’ü seçime katılmıştı.

İslami Bülten – Haber Merkezi