IŞİD’in İran topraklarındaki ilk saldırısı

Saldırılar, İran'ın son yıllarda gördüğü en ölümcül eylemler oldu.

Dünya gündeminde bir anda ilk sırayı meşgul eden Humeyni türbesi ve İran meclisi saldırıları, IŞİD'in İran topraklarında gerçekleştirdiği ilk eylem olarak kayıtlara geçti

İlk saldırıda İran Meclisi hedefte

Dün sabah İran'ın başkenti Tahran'da yerel saatle 10:30 sularında Meclis binasına yönelik silahlı bir saldırı gerçekleşti. 3 veya 4 kişi oldukları belirtilen silahlı kişiler İran Meclisi'ne girdi ve içeride silahlı kişiler ile İran güvenlik güçleri arasında saatlerce süren bir çatışma yaşandı.
Meclis binasındaki çatışmaların yaklaşık 5 saat sürdüğünü aktaran yerel kaynaklar, silahlı saldırganların yaşanan çatışmada öldürüldüğünü ifade etti.

Meclis binasına giren IŞİD üyelerinin güvenlik kameralarınca kaydedilmiş görüntüleri

#Iran: Very interesting footage! For the first time #ISIS is ignoring civilians due a 'Terror atatck' while entering the Iranian Parliament. pic.twitter.com/O26mHPzWNd

— Nidal (@Nidalgazaui) 8 Haziran 2017

İkinci saldırı Humeyni türbesine

Meclis binasına düzenlenen bu saldırıdan yaklaşık yarım saat sonra Tahran'ın güneyindeki Humeyni'nin türbesinden de bir saldırı haberi geldi. Patlayıcı yelek giymiş iki kişiden biri türbenin yakınında kendisini patlattı. Diğer ise kendisini patlatamadan etkisiz hale getirildi.

En az 12 kişi öldü

​Başkent Tahran'da sabah saatlerinde meydana gelen bu iki saldırıda en az 12 kişinin öldüğü 40'ın üzerinde yaralı olduğu bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. İran yerel medyasında yer alan bazı haberlere göre ise ölü sayısı 30'un üzerinde. Ancak bu haberler gündeme gelmesinin ardından haberi servis eden kaynaklarca geri çekildi.

Humeyni türbesinde canlı bombanın patlama anı

IŞİD'in İran'da gerçekleştirdiği ilk saldırı

IŞİD'in saldırıların sorumluluğunu üstlenmesiyle birlikte bu, kurulduğu günden bu yana örgütün İran topraklarında gerçekleştirdiği ilk saldırı olarak kayıtlara geçti. IŞİD geçtiğimiz Mart ayında ilk kez Fars dilinde bir propaganda filmi yayınlamış ve İran'ın içinde saldırılar düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Saldırı sonrası ilk görüntü

IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlendiği açıklamadan yaklaşık yarım saat sonra Meclis binasının içinden kısa bir görüntü yayınladı. IŞİD'e bağlı Amak Ajansı tarafından yayınlanan kısa videoda IŞİD üyelerinin yerde yatan bir kişiye ateş ettiği görüntüler yer alıyor.

5 kişinin düzenlediği saldırılarda 60 kişi öldü ve yaralandı

Örgüte bağlı Amak Ajansı akşam saatlerinde saldırıların ayrıntılarının anlatıldığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Tahran'daki Meclis binası ve Humeyni türbesine 5 'İslam Devleti savaşçısı' ile düzenlenen saldırılarda 60'a yakın kişi öldü ve yaralandı" ifadeleri yer aldı.
Amak Ajansı'nın yayınladığı açıklamalara göre saldırılar, Meclis binasına 3, Humeyni türbesine ise 2 kişi tarafından gerçekleştirildi. Meclis binasına saldıran 3 kişinin hem silah hem de el bombaları taşıdıklarının belirtildiği açıklamada, Humeyni türbesine saldıran 2 kişinin ise sadece patlayıcı yelekli oldukları belirtildi.

Meclis binasının içinden

Tutuklamalar başladı

Öte yandan İran güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, başkent Tahran'da dün gerçekleşen iki saldırıyla bağlantılı oldukları tespit edilen 5 kişi tutuklandı.

Saldırıyı düzenleyenler İran vatandaşı

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Rıza Seyfullahi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İran Meclisi ve Humeyni türbesine saldırı düzenleyen saldırganların İran vatandaşı olduğunu ve İran'ın farklı bölgelerinden IŞİD'e katıldığını açıkladı.
Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi