Cuma, 22 Mart 2019

‘IŞİD’e Karşı İslâm Dünyasındaki Dostlarımızla Çalışacağız’

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez Kongreye hitap eden Başkanı Donald , ile mücadelede tüm müttefiklerle iş birliği vurgusu yaparak, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslâm dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” dedi.

ABD Kongresinin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisinin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak Amerikan ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı. IŞİD ve ‘yasa dışı göçmenlerle mücadele’ vaadini yineleyen Trump, ülkede birliği sağlamak istediğini söyledi.

Salona girişinde Cumhuriyetçi vekiller tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan ve konuşması sık sık alkışlarla bölünen Trump, yaklaşık bir saat süren hitabında göreve geldiği günden itibaren ekonomi alanında birçok adım attığını belirtti.

ABD’nin güvenliğini sağlama noktasında gerekli gördükleri tedbirleri alacaklarını kaydeden Trump, ABD ve ’da yaşanan saldırılardan örnekler vererek IŞİD’e karşı ‘kararlılık’ vurgusu yaptı.

IŞİD’e karşı müttefiklerle beraber çalışma vurgusu

IŞİD’i kastederek, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslâm dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” diyen Trump, savunma harcamalarında öngördüğü ciddi artışa da dikkati çekti.

Trump, “Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan IŞİD’i ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığına talimat verdim” ifadesini kullandı.

ABD başkanının konuşmasını analiz eden bölge takipçileri Trump’ın IŞİD hakkında yaptığı açıklamaların tamamından daha fazlasıyla ABD devletinin uzun yıllardır , Asya ve Afrikada sadece Müslüman olan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz bir yol izlediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bütçesinin ciddi oranda artırılması için çalışmalara başladıklarını da aktaran Trump, “Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongreye gönderiyorum” diye konuştu.

İslami Bülten – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.