IŞİD ve SDG arasında şiddetli çatışma: En az 187 ölü ve yaralı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Fırat'ın doğusunda IŞİD ve SDG arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Deyr ez Zor kırsalında Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve IŞİD arasında son 48 saat içinde, şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Aynı zamanda IŞİD, Şam’ın kırsal kesiminde bulunan Suveyda’da, rejim güçleriyle savaşmaya devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Fırat Nehri’nin doğusundaki çatışmalarda binden fazla patlama sesi duyulduğunu bildirdi. SOHR, çatışmaların, Uluslararası Koalisyon’un desteklediği SDG ile IŞİD arasında gerçekleştiğini açıkladı.

Çatışmaların Salı gününden bugüne kadar devam ettiği, SDG’nin kontrol ettiği bölgelerde, örgütün, kötü hava şartlarından ve kum fırtınalarından yararlanarak ilerlemeye çalıştığını belirtti.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, son 48 saat içinde, IŞİD'den en az 49 kişinin öldürüldüğü, 50’sinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca SDG’den de en az 28 kişinin öldüğü, 60’tan fazla kişinin de yaralandığını ifade edildi.

Aynı zamanda Şam’ın güneyinde bulunan Suveyda’nın kırsal kesimlerinde Esed rejimi güçleri ile IŞİD arasında çatışmalar sürüyor. Esed rejim güçleri ve destekçileri, IŞİD'in bölgedeki son kalan yeri olan Safa’da, örgütün varlığını tam olarak ortadan kaldırmak için çalışıyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.