Perşembe, 24 Ocak 2019

‘IŞİD Irak’ta Kontrol Sahibi Değil, Özel Kuvvetlerimizi Çekiyoruz’

Danimarka yaptığı açıklamada, liderliğindeki grubuna karşı uluslararası mücadelesinin oynadığı rolden ötürü özel güçlerini ’tan çekmeye başlayacağını söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen yaptığı açıklamada, “Artık özel kuvvetlerimizi çekmeye başlayabileceğimiz bir noktaya ulaştık, çünkü (IŞİD) artık Irak’ta geniş alanlar üzerinde kontrol sahibi değil” dedi.

2016 yılında Irak ordusunun Danimarka parlamentosu tarafından yapılan bir oylama sonrasında eğitilmesi için 60 kadar Danimarkalı özel kuvvet askeri gönderimişti.

Kuvvetler ayrıca Irak- sınırındaki operasyonlarda istihbarat ve geçici hava desteği sağladı.

Danimarka Savunma Bakanı Claus Hjort Frederiksen yaptığı açıklamada, “Iraklı ortaklarımız artık kendi ayakları üzerinde durmaya hazır” dedi.

“IŞİD örgütünün Irak’ta ele geçirdiği hemen hemen tüm bölgelerden uzaklaştırıldı” diye ekledi.

İskandinav ülkesi şu anda Irak askerleri ve Kürt güvenlik güçlerini eğiten Bağdat yakınlarındaki El hava üssünde bulunan yaklaşık 180 askeri bulunuyor.

Irak başbakanı İbadi, Aralık ayında gruba karşı “nihai zafer” ilan etti.

Analistler, grubun Suriye sınırındaki alanlarda hala bir tehdit oluşturduğunu ve Irak genelinde pusu, suikast ve bombalama faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Çarşamba günü, bir saldırganı Bağdat’ın kuzeyindeki Tarmiyah bölgesindeki bir cenaze çadırını bombaladıktan sonra en az sekiz kişi öldü onlarca kişi de yaralandı.

IŞİD grubuna karşı mücadelede kilit rol oynayan Şii milis kuvvetleri Haşdi Şabi’den gelen bir kaynak canlı vurulduğunda kuvvet mensuplarının hazır olduğunu söyledi.

Çarşamba günkü saldırı, Şii dini adamı Mukteda es-’ın seçimleri kazandığının duyurulmasından bu yana yaşanan ilk olaydı.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

İsrail’den Hamas’a Saldırı

İsrail Savaş uçaklarının, dün gece Hamas’a ait 8 alanı bombaladığı bildirildi. İsrail Rejim Ordusu, dün …

Adil Abdul Mehdi Yemin Etti

Çarşamba günü Adil Abdul Mehdi, Irak başbakanı olarak yemin etti. Kabine listesinde geçici petrol bakanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.