IŞİD, El Kaide’nin En Önemli İki Liderini ‘Tekfir’ Etti; El Şebab İçin ‘Sahve’ Dedi

IŞİD’in daha önce din dışı kabul ettiği El Kaide liderlerine yeni isimler eklendiği belirtildi. IŞİD, El Kaide’nin en önemli dini-siyasi lideri olarak görülen Atiyetullah El Libi ile Enver El Evlaki’yi ‘tekfir’ eden açıklamada bulundu.

El Kaide’nin Irak kolu olarak bilinen Irak İslam Devletinin tüm liderleri öldürüldükten sonra Saddam’ın Baas Rejiminde istihbarat görevlisi olarak bulunan Hacı Bekir öncülüğünde yeniden yapılanan örgüt Ebubekir El Bağdadi liderliğinde Suriye savaşına katılarak Irak Şam İslam Devleti adını almıştı.

Nusret Cephesiyle yaşadığı sorunların ardından El Kaide Merkez Komutanlığından da ayrılan IŞİD, ‘halifelik’ ilan ederek İslam Devleti adıyla yeni bir oluşum sürecini başlatmış oldu.

IŞİD’in Amerikalı üyesi Ebu Meysere tarafından kaleme alınan ‘Cihadın Yahudileri’ başlıklı makale ve öncesindeki ‘Veziristan El Kaidesi’ başlıklı açıklamalarla örgüt, El Kaide’nin yaşayan tüm liderlerini ‘tekfir’ etmişti.

El Kaide hakkında kaleme aldığı analizlerle tanınan Ahmed El Hamdan, Amerikalı IŞİD üyesine ‘Cihadın Yahudileri Aslında Kimdir?’ başlıklı makalesiyle cevap vermişti.

IŞİD’in Atiyetullah El Libi ve Enver Evlaki’yi tekfir etmesi, hayatını kaybetmiş El Kaide liderlerini din dışı gördüğü ilk açıklaması oldu.

, daha önceki bir yazısında IŞİD’in DABIQ Dergisinde Usame Bin Ladin’i de ‘mürcie’ gördüğünü ortaya koymuştu.

Atiyetullah El Libi ve Enver El Evlaki, IŞİD’e ait sosyal medya hesabından ‘tekfir’ edildi.

Öte yandan hazırladığı etkin uluslararası çatışma haberleriyle tanınan Fighting Journalists, IŞİD’in Somali kolunun kendileriyle irtibata geçerek El Şebab Hareketini ‘sahve’ olarak gördüklerini söylediklerini aktardı.

Somalili IŞİD üyelerinin iddiasına göre El Şebab Hareketi de ‘halifelik’ ilan etmeye hazırlanıyor.

Bazı Gözlemciler, Küresel Cihat Ekolündeki gelişmeleri Selçuklu Devletinin ardından yaşanan sürece benzetiyor. El Kaide çatısından ayrılan IŞİD’in ardından devam edeceği öngörülen yeni oluşumların ayrılık sürecini devam ettireceği ve geriye İmadeddin Zengi ve Nureddin Zengi liderliğinde başlayan hareketin benzeri bir örgütlenmenin kalabileceği değerlendiriliyor.

Tatarların Kafkasya’da yürüttüğü savaşlarda halklara karşı takındığı acımasız tutumu ve çok sayıdaki cariye-köle istismarı nedeniyle Rusların İslam’a girmeyi reddetmesine karşın Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethettikten sonra Avrupa’ya dönecek Hristiyan esirlerin cizyelerini kendi cebinden ödediği hatırlanıyor.

Diğer taraftan, Atiyetullah El Libi ve Enver Evlaki’nin ‘kafir’ olduğunu iddia eden IŞİD’in Deyr Ez Zur’un doğusunda kalan Elbukemal’deki El İntikal Caddesinde iç çatışma yaşadığı kaydedildi.

, Atiyetullah El Libi’nin Küresel Cihat Ekolü içerisindeki önemli konumu ve güçlü öngörülerini önemseyerek yakında ‘Atiyetullah El Libi Külliyatı’ başlıklı yeni bir yazı dizisi başlatacağını ilan ediyor.

“Tekfirde aşırı olanları grubunuza almayın ki düşmanla savaşasınız; birbirinizle değil”

Atiyetullah El Libi’den Suriye’nin Bugünü -ANALİZ-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri -3.Bölüm-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri -2.Bölüm-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.