IŞİD, Afganistan’da Şii Camisine Saldırdı

Afganistan’ın Hirat kentindeki bir Şii Camisine önceki gece düzenlenen canlı bomba saldırısının sorumluluğunu IŞİD üstlendi. Saldırıda 29 kişi ölürken 60 kişi de yaralandı. Cami saldırısı, grubun sivilleri hedef aldığı son olay olarak kaydedildi.

IŞİD, resmi yayın organı Amaq Haber Ajansı aracılığıyla yaptığı kısa açıklamada ‘iki İslam Devleti savaşçısının dalma saldırısı’ düzenlediğini duyurdu.

Saldırganların adının Umeyr Asım ve Tayyib El Horasani olduğu belirtildi.

Saldırıya ilişkin ikinci bir açıklama yayınlayan IŞİD, ‘kindar Rafizileri vuran ve onlara ıstırap yükleyen bir operasyon gerçekleştirildi ve Allah’ın fazlıyla yaklaşık 50 müşrik öldü ve 80’ini de yaralandı’ dedi.

Küresel Cihat Ekolünün lokomotifi olarak kabul edilen El Kaide, hiçbir dine ait ibadethaneye saldırı düzenlenemeyeceği görüşünü savunurken IŞİD’in İslam dininin bu konuda kesin yasağı olmasına rağmen Şii camilerine saldırması eleştiriliyor.

El Kaide’ye göre İslam’a ve Müslümanlara savaş açmayan Şii siviller İslam dışı kabul edilmezken IŞİD, Şiilerin tamamını İslam dışı sayıyor.

Hirat’ta düzenlenen Cami saldırısı hakkında açıklamalar yapan Afgan yetkililerin saldırganın bir ya da iki kişi olduğunu net belirleyemedikleri gözlendi.

Raporlara göre Cevadiye Camisine giren bir canlı bomba eylemcisi üzerindeki bombaları patlattıktan sonra el bombalarıyla Camiye giren ikinci IŞİD üyesi ikinci bir saldırı düzenledi.

Olaya ilişkin bir açıklama da İslam Emirliği Taliban Hareketi’nden geldi. Taliban Sözcüsü Qari Muhammed Yusuf Ahmedi, Cami saldırısıyla ilgilerinin olmadığını belirterek Taliban’ın sivil ölümlere karşı hassasiyetini vurguladı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.