IŞİD Afganistan Cihadını baltalamayamı çalışıyor?


IŞİD Afganistan'da yıllardır yapılan mücadeleye balta vurmaya devam ediyor. Son yaptığı eylemle neyi amaçlıyor?

IŞİD geçtiğimiz günlerde Afganistan'da yer alan Herat şehrinde bir şii mabedine bombalı saldırı düzenleyerek 50 kişinin hayatını kaybetmesine sebeb oldu. Bu saldırı yıllardır Nato, ABD ve işbirlikçilerle mücadele eden Taliban hareketininde tepkisine yol açtı.
IŞİD'in Afganistandaki Cami saldırısını üstlendiği bildiri

Taliban yaptığı açıklamayı yenileyerek sivil bölgelerde yapılan saldırıları onaylamadıklarını amaçlarının ve gayelerinin şuanda yalnızca yabancı ve yerli işgalcilerin ülkeden def edilmesi gerektiğinin üzerine vurgu yaparak yeniledi.
IŞİD'in sivil bölgeleri hedef alarak yapmış olduğu saldırılarda geçmiştede tekrarlanmış, akıllara gelen soru işaretleri son saldırılarla dahada netleşmişe benziyor. Özellikle sivil şii halkının bulunduğu bölgelerde patlatılan bombalarla IŞİD Şii'leride Afgan savaşının içerisine çekmeyemi çalışıyor soru işaretlerini akıllara getiriyor.
Afganistan'da Taliban yıllardır safların ayrışması ve savaşın netleşmesi için mücadele ederken, ortalığı kan gölüne çevirmeyi hedefleyen IŞİD yaptığı operasyonlarla Taliban'ı Afganistan'da zor durumda bırakmaya devam ediyor.
16 yıldır işgalci konumdaki unsurlarla savaşı devam ederken, neredeyse ülke'nin yarısını kontrol altına almayı başaran ve halk tarafındanda desteklenen Taliban hareketi başkent Kabil'in bile kapılarına dayanarak bir yandan ülke içerisinde mücadele ederken, bir yandanda uluslararası kamuoyuna savaşlarının sadece işgalcilerle olduğunu net olarak belirtmeye çalışıyor.
IŞİD tarafından sivil yerleşim bölgelerinde patlatılan bombalar dünyadaki medya servisleri tarafından haberlere konu edilirken saldırıları düzenleyenlerin bilgisi paylaşılmadığında, Afganistan deyince akıllara Taliban isminin gelişi harekete oldukça leke sürer vaziyete düşüyor.
Mevcut hükümetin çöküşünün 2017 yılında hızlandığı bir dönemde IŞİD'in yaptığı sivil operasyonlarla ön plana çıkması yıllardır mücadele edinilen Afganistan Cihadı'na sekte vurmasından endişe ediliyor. Afganistan'da zaman zaman IŞİD unsurları ile Taliban Nangarhar bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşıyor.
Kaynak : ISLAH HABER

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.