İşgal güçleri Temmuz ayında gazetecilere yönelik 96 ihlal gerçekleştirdi

Fetih Medya  Gazetecilere Destek Komitesi, işgal güçlerinin Temmuz ayında gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik şiddetli saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.
İşgal rejiminin basın özgürlüğünü garanti altına alan uluslararası anlaşmaları çiğnediğini bildiren komite, konuyla ilgili yayınladığı aylık raporunda, işgal altındaki Filistin topraklarında işgal güçlerinin Temmuz ayında gazetecilere yönelik ihlallerinin 96’ya ulaştığını açıkladı.
Bildiride, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin geçen ay gazetecileri hedef alan ihlallerinin sayısının da 17 olduğu kaydedildi.
İhlallerin Filistinli gazetecileri işgal güçlerinin Filistinlilere yönelik cinayetlerini deşifre etmekten alıkoyamayacağını belirten Gazetecilere Destek Komitesi, işgal güçlerinin gazetecileri görevlerini yapmaktan alıkoymakla yetinmediğini, gazetecilere saldırdığını ve onları darp ettiğini, üzerlerine tazyikli su sıktığını ve hayatlarını tehlikeye attığını bildirdi.
Gazetecilerin üzerine tazyikli su sıkılmasının sadece gazetecilere değil kameralarına ve diğer aletlerine de zarar verdiğine dikkat çekilen bildiride, uluslararası medya örgütlerine gazetecilere yönelik ihlallerine son vermesi için işgal rejimine baskı yapılması çağrısında bulunuldu.

Kaynak: FİEM

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.