İran’ın Ankara Büyükelçiliğinde Canlı Bomba Alarmı

Türk yerel medyasının bildirdiğin göre Ankara’daki İran elçisi, muhtemel patlama tehdidi nedeniyle Pazartesi günü elçilikten tahliye edildi.

Fakat Tahran Yönetimi kesin bir dille haberlerin gerçeği yansıtmadığını, tamamen uydurma olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamada ‘böylesi bir iddia büsbütün yalandır; elçiliğimizdeki personelimiz işlerinin başında ve sağlıkları yerinde ve dahi güvendeler’ ifadelerine yer verildi.

İran’ın Suriye’de yürüttüğü savaş Türk halkı tarafından nefretle karşılansa da çatışmanın Anadolu topraklarına taşınmasının İran’ın yayılmacı politikalarına fayda sağlayacağı değerlendiriliyor.

Türkiye’de yayın yapan bir haber ajansı Pazartesi sabahı paylaştığı raporda İran’ın başkent Ankara’daki elçiliğinin canlı bomba eylemi ihtimaline karşı istihbarat bilgisiyle uyarıldığını yazdı.

İstihbarat bilgisinin ardından Büyükelçi Muhammed İbrahim Taherian Ferd’in elçilik binasından tahliye edildiği bildirildi.

Agence France-Presse AFP tarafından çekilen fotoğrafta Elçiliğe çıkan yolların kapatıldığı ve polisin bölgedeki araçlarda arama yaptığı görüldü.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.