İran’da koronavirüsten ölenler için devasa mezarlıklar kuruluyor

İran'ın başkenti Tahran'daki Beheşt-i Zehra mezarlığı, koronavirüsten ölenleri gömebilmek için sürekli olarak alarm halinde.

İran'ın başkenti Tahran'daki Beheşt-i Zehra mezarlığı, koronavirüsten ölenleri gömebilmek için sürekli olarak alarm halinde.

Ölümlerin iki katına çıktığı ülkede, ölenleri gömmek üzere mezar kazma işlemleri hızlandırılmaya çalışılıyor.

irankorona1.jpeg

Mezarlığın müdürü olan Said Haal, ölümlerin hiç olmadığı kadar artış gösterdiğini ifade ediyor. Haal'in aktardığına göre mezarlık ne ülkedeki depremlerde ne de İran-Irak Savaşı esnasında bu denli bir yoğunluğa şahit olmuştu.

Mezarlıkta 260 gündür adeta bir kriz yaşandığını ifade eden Haal, krizin ne kadar süreceğine dair tahminlerinin olmadığını belirtti.

irankorona2.jpeg

Halihazırda 1.6 milyon insanın gömülü bulunduğu ve dünyanın en büyük mezarlıkları arasında sayılan Beheşt-i Zehra bile, koronavirüs salgınında ölenlere yetişebilecek kadar büyük bir kapasiteye sahip değil.

İran'da resmi kaynaklara göre şimdiye kadar 700 bini aşkın koronavirüs vakasına rastlandı. Ülkede ölü sayısı ise 39 bini aşmış vaziyette.

irankorona3.jpeg

Toplu olarak mezarlar hazırlanırken, yetkililer normalde günde 150-170 arası cenaze kabul ettiklerini, ancak son süreçte bu sayının ortalama 350'ye kadar çıktığını belirtiyor.

irankorona4.jpeg

İran'da koronavirüs krizi ağır bir şekilde devam ediyor.

Kaynak: Mepa News