Çarşamba, 27 Mart 2019

İran Medyası Irak’ın ABD’nin Yaptırımlarına Uyacağını Açıklayan İbadi’ye Öfkeli!

Başbakanı Haydar el-İbadi’nin prensipte karşı olmalarına rağmen hükümetinin ’nin İran’a yönelik yaptırım kararlarına uyacağını açıklaması İran’da büyük tepkiyle karşılandı.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 10:46A+A-

HAKSÖZ-HABER

Seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen bir türlü hükümet kurulamayan Irak’ta Başbakan Haydar el-İbadi hem içeriden hem dışarıdan baskı altında. Önceki gün düzenlediği basın toplantısında prensipte bölgeye yönelik her türlü ambargo ve yaptırım kararlarına karşı olduklarını, bu tür kararların bölge ülkelerini ve halklarını zayıflattığı için yanlış olduğunu söyleyen İbadi, buna rağmen ABD’nin İran’a yönelik aldığı yaptırım kararlarına uyacaklarını söyledi.

Bu İran medyasında büyük tepkiye yol açtı. Çeşitli basın yayın organlarında ve sosyal medyada 2014’ten bu yana Irak’ın tehdidiyle baş etmesinde son derece belirleyici olan İran’a karşı böyle bir tavrın kabul edilemezliği sıkça vurgulandı. İran’ın Irak’a karşı bunca fedakarlığına rağmen Irak yönetiminin bu kararının nankörlük olduğunu belirten yorumlar yoğunlaştı.

Al-Monitor’un aktardığına göre, IR Diplomacy adlı yayın organında yayınlanan makalesinde Muhammed Sadık Haşimi ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararının , , Çin, , gibi ülkeler tarafından reddedilmesine rağmen Irak tarafından kabul edilmesinin yanlışlığı hatırlatıldı. Yazar İbadi yönetiminin kararının arkasında muhtemelen yeni hükümet kurulma sürecinde ABD’nin desteğini alma çabasının yattığını söyledi.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.