Salı, 23 Nisan 2019

İran Devrim Muhafızları Ve Ruhani Arasındaki Gizli Savaş

İran Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, “Biz, İran devrimi ve kazanımlarını korumakla görevliyiz. Korumakla görevli olduğumuz alan içerisinde halkın geçimi ve ülke ekonomisine dair konularda çaba göstermek de bulunuyor” dedi.

İran Devrim Muhafızlarına ait haber sitesi sepahnews’e göre, başkent ’da Devrim Muhafızları Yapılanma Strateji Şurası toplantısında yaptığı konuşmada Caferi, Cumhurbaşkanı Hasan ’yi halkın ekonomik sorunlarıyla ilgilenmediği gerekçesiyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin perşembe günü özel sektör temsilcilerine hitaben, Devrim Muhafızlarının ekonomide aktif rol oynamasının özel sektörün
gelişmesine engel olduğu yönündeki eleştirel konuşmasına atıfta bulunan Caferi, “Biz serzenişlere kulak asmıyoruz. Bizi ‘tüfek sahibi’ olarak tanımlayabilirler. Tüfek sahibi az kalır, biz ‘füze sahipleriyiz’.” ifadelerini kullandı.

“ZİHİNLERDE ŞÜPHE”

Ülkenin altyapı faaliyetlerinde Devrim Muhafızlarının çalışmalarından bahseden Caferi, Devrim Muhafızlarının ekonomi işlerine talip olmadığını öne sürerek, hükümetlerin verdikleri sözleri yerine getirmediklerini ve onların ısrarı üzerine sahaya inmek zorunda kaldıklarını savundu.

Hükümet yöneticilerinin en zor işleri en düşük rakamlarla Devrim Muhafızlarına havale ettiğini, yapılan işlerle iftihar ettiklerini söyleyen Caferi, milyarlarca tümen borçlarının olmasına rağmen insafsızca sözler sarf etmelerinin kabul edilebilmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Tüfek ve füzelere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu şu günlerde yapılan eleştiriler, devrim muhafızlarının hedefleri konusunda zihinlerde şüphe oluştururken tüm bu eleştirilere şu an birliği korumak için sessiz kalıyoruz.” diye konuştu.

“YALANCI İKİ KUTUP”

Caferi, isim vermeden Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Devrim Muhafızlarını eleştirme sebebini, “Bu tür açıklamaların hedefinin yalancı iki kutup oluşturma ve halkın geçim derdini temin etme sorumluluğundan kaçma olarak düşünüyoruz.” şeklinde değerlendirdi.

Ruhani perşembe günü özel sektör temsilcilerine verdiği iftarda yaptığı konuşmada, ekonomik faaliyetlerin devlet tekelinden çıkarılması ve sivil halka devredilmesiyle ilgili yaptığı konuşmada, “Ekonomiyi sivilleştireceğimize, tüfek ve medya sahibi bir kuruma bunu devrettik. Kimse bu kurumla rekabet etmeye cesaret edemiyor. Özel sektörümüz zayıf kaldı.” açıklamasında bulunmuştu.

İran’da uzun süredir tartışma konusu olan ülkedeki medya organlarının savunma bütçesiyle finanse edilmesi konusu kasım 2014’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından da dile getirilmişti.

Ruhani, “Sağlıklı Devlet Daireleri ve Yolsuzlukla Mücadele Konferansı”nda yaptığı konuşmada “Eğer , gazete, haber ajansları ve iktidar bir kurum çatısı altında toplanırsa o kurumda (Peygamberimizin ashabından) Ebu Zer Gıfari ve Selman-ı Farisi dahi olsa orada ortaya çıkar.” diyerek, Devrim Muhafızları Ordusu’nun ülkedeki siyaset, ekonomi ve medya üzerindeki tahakkümünü eleştirmişti.

DEVRİM MUHAFIZLARININ EKONOMİDEKİ ROLÜ

İran Anayasası’na göre “iç düzeni sağlama, devrimin korunması ve sapkın hareketlerin önlenmesi” gibi görevleri olan devrim muhafızlarına bağlı paramiliter gönüllü milis teşkilatı (Besiç) devrim lideri Ayetullah ’nin emriyle Kasım 1979’da, İran Devrim Muhafızları Ordusu ise yine ’nin talimatıyla 5 Mayıs 1979 tarihinde kurulmuştu. Sekiz yıl süren İran- savaşında tahrip olan yerleşim birimlerinin alt yapısını onarmada belli bir yol kat etmiş olan Devrim Muhafızları çatısı altında bu kez ülkenin yapılanmasında önemli ihale ve projeleri yürüten “Hatemu’l-Enbiya Yapı Karargahı” tesis edildi.

Humeyni’nin ölümünden birkaç ay sonra 1990 yılında dini Ali Hamaney’in talimatıyla kurulan Karargah’a, Devrim Muhafızları’nın önemli ve imar işlerinde sunma ve ihalelere girme yolu açıldı. Karargah bu çalışmalarını İran Anayasanın 148’inci maddesindeki, “Silahlı güçler, barış zamanında imar ve işlerinde kullanılabilir.” maddesine dayandırıyor.

Otoyol, Petrokimya, baraj ve iskan gibi birçok alanda binin üzerinde projeyi gerçekleştirdiği belirtilen Karargah’ın ülkede rekabet ortamını bozmaması gerekçesiyle 100 milyar tümen’in (yaklaşık 29 milyon dolar) altındaki devlet ihalelerine girmesinin kanunen yasak olduğu kaydediliyor.

İran’dan yayın yapan “dana.ir” haber sitesinin 7 Nisan 2015 tarihindeki haberine göre, Hatemu’l-Enbiya Yapı Karargahı Komutanı Abdullah Abdullahi, Ruhani Hükümetinin Karargah’a yaklaşık 2 milyar dolar borcunun olduğunu ifade etmişti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

İsrail’den Hamas’a Saldırı

İsrail Savaş uçaklarının, dün gece Hamas’a ait 8 alanı bombaladığı bildirildi. İsrail Rejim Ordusu, dün …

Adil Abdul Mehdi Yemin Etti

Çarşamba günü Adil Abdul Mehdi, Irak başbakanı olarak yemin etti. Kabine listesinde geçici petrol bakanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.