Cuma, 22 Mart 2019

İnsan Hakları Örgütü: Katliam, Cenevre Görüşmeleri Süresince De Devam Etti

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta boyunca ’de 54’ü çocuk, 35’i kadın ve 131’i de Muhalif olmak üzere toplam 413 kişi öldürüldü. Rakamlar, İnsan Hakları Örgütü tarafından hazırlanan bir raporla belirlendi.

İnsan Hakları Örgütü, 4 görüşmelerinin ilk haftası süresince 55 büyük gerçekleştirildiğini rapor etti. Saldırıların yüzde 88’i Rusya destekli Rejim güçleri tarafından düzenlendi.

Rapor, 30 Aralık 2016 tarihli Ateşkes Anlaşmasına rağmen Suriye’deki uluslararası hukuka aykırı ve katliamların artarak devam ettiğini ortaya koydu.

Ülkedeki sivil yaşam alanlarına ve yerleşkelere yönelik ağır bombardımanın da Cenevre Görüşmelerinin başlamasından bu yana artışta olduğu kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü, tarafından alınan tutsaklarla ilgili kararın da henüz uygulamaya koyulmadığının altını çizdi. 2254 nolu karara göre özellikle kadın ve çocuklardan başlayarak tutsakların tamamı bırakılacaktı. Dahası, rapora göre, Rejiminin kontrolü altındaki bölgelerde gözaltıların aynı oranda devam ettiğini söylüyor.

54’ü çocuk 35’i kadın olmak üzere 282 sivil ve 131 Muhaliften 141 sivili 23 sivili de Rusya öldürdü. 74 sivil vatandaşın da Cenvre Görüşmeleri süresince tutuklandığı kaydedildi.

Rusya, uluslararası basına yaptığı açıklamada Esed Rejimine süresince hava saldırılarını durdurma çağrısı yapmıştı.

İslami Bülten – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.